BGK wyemituje drogowe euroobligacje

opublikowano: 14-04-2014, 00:00

W II kw. na rynek krajowy trafią papiery wartości do 2 mld zł. Drugie tyle, po raz pierwszy, trafi za granicę.

Ponad 24 mld zł planuje wydać w tym roku Krajowy Fundusz Drogowy (KFD). To rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), z którego finansowane są głównie inwestycje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Prawie 7 mld zł pokryją wpływy z opłaty paliwowej oraz unijne refundacje.

Drugie tyle ma pochodzić z kredytów. Bank przygotowuje się również do emisji obligacji. Po raz pierwszy część drogowych papierów zamierza uplasować za granicą.

— W II kw. 2014 r. możliwa jest emisja do 2 mld zł na rynku krajowym oraz emisja obligacji nominowanych w euro — informuje Marta Czyż, rzecznik BGK. W grę wchodzi zagraniczna emisja papierów wartych 0,5 mld EUR (około 2 mld zł). Fundusz może zadłużyć się w mniejszym stopniu, niż planował, m.in. dlatego, że opóźnia się realizacja inwestycji drogowych, co zmniejsza bieżące zapotrzebowanie na pieniądze. — Prowadzone są prace dotyczące programu emisji w formule Euro Medium Term Notes. Umożliwia on pozyskiwanie pieniędzy w wyniku wielokrotnych emisji prowadzonych na danym rynku zagranicznym — dodaje Marta Czyż.

Dzięki emisjom obligacji poza Polską bank i fundusz chcą poprawić pozycję negocjacyjną i uniezależnić się od inwestorów krajowych.

Mówiąc wprost — chcą sprzedać obligacje jak najtaniej, by w długim okresie zachować wypłacalność KFD. Pięć lat temu bank wyemitował papiery drogowe, które polskie fundusze kupowały jak ciepłe bułeczki, ale ich oprocentowanie było wysokie, a terminy zapadalności krótkie. W efekcie już w tym roku plan KFD przewidywał wykup obligacji wartych ponad 8 mld zł. Fundusz stanął przed groźbą niewypłacalności — deficyt był szacowany na 1,7 mld zł.

Rząd zaproponował zmianę prawa pozwalającą na zrolowanie długu. Inwestycyjne opóźnienia spowodowane upadkiem firm budowlanych (Alpine) albo opuszczaniem przez nich placów budów (Polimex-Mostostal) spowodowały, że dziura finansowa w funduszu przestała być groźna. Przynajmniej na razie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu