BGŻ pokazał się z dobrej strony

opublikowano: 14-08-2014, 00:00

Bank zanotował najlepszy wynik od kilkunastu kwartałów. Pilnował ryzyka, trzymał koszty w ryzach i więcej zarabiał.

W ostatnich miesiącach samodzielności, przed wchłonięciem przez BNP Paribas Polska, BGŻ wykazuje dobrą formę. Od kwietnia do czerwca tego roku zarobił 63,7 mln zł, co jest najlepszym kwartalnym wynikiem od początku 2011 r. BGŻ pokazał silną stronę przychodową, zaciskając przy tym pasa i pilnując ryzyka. Wynik odsetkowy wzrósł z 270 mln zł w I kw. do ponad 276 mln zł w II kw. Spadła nieco marża odsetkowado 2,9 proc. z 3 proc., które bank zanotował na koniec marca.

Wyraźnie wzrosły przychody prowizyjne — do 81,2 mln zł (12 proc. kwartał do kwartału), głównie za sprawą wyższych wpływów z opłat za rachunki (tu kłaniają się wprowadzone niedawno zmiany w cenniku) oraz z kart (przede wszystkim z tytułu wzrostu transakcyjności). Bank uważnie patrzy na każdego złotego, co pozwoliło utrzymać koszty administracyjne (246 mln zł) nieco poniżej poprzedniego kwartału (-1 proc.). Roczny spadek wyniósł 3 proc. Przy rosnących przychodach udało się obniżyć współczynnik koszty/dochody do 66,9 proc. z 71,5 proc. przed rokiem.

Stabilne są też koszty ryzyka, które w II kw. spadły do 77 p.b. z 88 p.b. kwartał wcześniej (90 p.b. na koniec półrocza 2013 r.). Bardzo wyraźnie urósł portfel kredytowy w części korporacyjnej BGŻ, bo o 13,2 proc. kwartał do kwartału. Tyle że z portfela o wartości 20,4 mld zł, 1,9 mld zł to kredyty wniesione przez przejęty, korporacyjny Rabobank Polska.

W detalu wzrost był bardzo umiarkowany i w ujęciu kwartalnym wyniósł 1,7 proc. (do 9,8 mld zł). W związku z ostatnią fuzją po stronie pasywów pojawiła się nowa pozycja — finansowanie od Rabobanku wysokości 1,2 mld zł. W efekcie stosunek kredyty/depozyty zwiększył się do 107 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane