BH: deficyt obrotów okazał się zaskakująco niski

Marek Druś
28-12-2001, 17:44

Deficyt obrotów bieżących w listopadzie był znacznie poniżej oczekiwań rynku i wyniósł 217 mln dolarów, podczas gdy nasze oczekiwania były na poziomie 500 mln dolarów, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

W stosunku rocznym deficyt zmniejszył się do 4,1% PKB, wobec 4,2% w poprzednim miesiącu i 6,9% w listopadzie 2000 roku. Jeśli ten trend będzie kontynuowany, deficyt na koniec roku może być poniżej 4%.

Niższy deficyt jest wynikiem znacznie wyższego salda dochodów niesklasyfikowanych, który wyniósł w listopadzie 637 mln dolarów (wzrost o 14% w stosunku do poprzedniego miesiąca i 64% więcej niż średnia 12-miesięczna). W zasadzie, pozostałe dane były zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Eksport obniżył się o 3% rok do roku, lecz jego poziom był wyższy od rocznej średniej. Import pozostaje stabilny w stosunku rocznym, spadając o 10,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Niższy import może oznaczać, że wydatki świąteczne w tym roku były niższe niż zwykle. Ponadto musimy pamiętać, że ceny paliw (ropa stanowi 8,7% importu) były znacznie niższe niż w zeszłym roku. Po 11 miesiącach, deficyt handlowy osiągnął 10,8 mld dolarów, wobec 12,1 mld w odpowiadającym okresie w zeszłym roku.

GUS ogłosił, że ceny żywności w pierwszej połowie grudnia wzrosły o 0,6% i były 0,7% wyższe w stosunku pierwszej polowy listopada. Wzrost cen żywności wynika z sezonowego wzrostu cen owoców i warzyw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BH: deficyt obrotów okazał się zaskakująco niski