BH: Fitch potwierdził rating dla Polski

Marek Druś
13-08-2002, 18:02

"Na rynku mało się dzieje, inwestorzy czekają na istotne informacje. Mimo, że pierwsze dane (podaż pieniądza i lipcowy wzrost płac) zostaną opublikowane już jutro, są to dane, którym rynek zazwyczaj nie poświęca wiele uwagi", napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

W jego dalszej częci piszą: "Oczekujemy, że podaż pieniądza zwiększy się o 0,7% m/m (1,8% m/m rok temu), głównie z powodu skromnego, lecz stopniowego wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw. Warto zauważyć, że w czerwcu kredyty dla przedsiębiorstw wzrosły o 3,4% m/m po tym jak w maju wzrosły o 1,3% m/m. Jeżeli chodzi o wzrost płac, prognozujemy, że po czerwcowym spadku o 1% m/m, płace wzrosną o 1,5% m/m oraz 3% r/r, głównie z tytułu sezonowych rewizji wynagrodzeń. Co ciekawe, mimo nieciekawej sytuacji gospodarczej oraz wysokiego bezrobocia, sytuacja w płacach wciąż wygląda pomyślnie. W pierwszej połowie roku płace realne wzrosły o 1,6% w porównaniu z 0,7% w odpowiednim okresie poprzedniego roku, oraz 1,5% w całym 2001r.

W ostatnim raporcie, agencja ratingowa Fitch potwierdziła dotychczasowy rating dla Polski, argumentując swoją decyzję tym, iż bilans ryzyka nie uzasadnia zmian w ocenie. Według Fitch, obraz sytuacji w Polsce mimo problemów fiskalnych, zyskuje na tym, że dług publiczny jest prawnie ograniczony. Fitch wskazał na dwa poważne ograniczenia, które powstrzymują dalsze rozluźnianie polityki fiskalnej: 1) prawne (Ustawa o Finansach Publicznych oraz Konstytucja), które ograniczają odgórnie skumulowane zadłużenie do 60% PKB, oraz 2) wynikające z niebawem mającego nastąpić członkostwa w Unii Europejskiej oraz Traktatu z Maastricht".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: Fitch potwierdził rating dla Polski