BH sądzi, że RPP nie obniży stóp

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 24-04-2001, 18:38

Jutro rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Po dwóch kolejnych obniżkach stóp procentowych, uważamy, że Rada zdecyduje się na utrzymanie polityki monetarnej na niezmienionym poziomie. Widzimy kilka powodów takiej decyzji RPP:

1)Polityka fiskalna wydaje się być mało restrykcyjna. Deficyt budżetowy osiągnął w marcu 73% rocznego planu a według Ministerstwa Finansów, w kwietniu może osiągnąć 80%. Rząd będzie zmuszony albo do cięcia wydatków albo do rewizji ustawy budżetowej. Pierwsza opcja wydaje sie być mało realna, szczególnie przed wyborami parlamentarnymi. Tak więc ustawa budżetowa będzie prawdopodobnie zrewidowana. Spodziewamy sie deficytu ekonomicznego w tym roku na poziomie 2,5-3,0% PKB.

2)Niepewność związana z przyszłym spadkiem inflacji. Ceny żywności ostatnio rosną a ceny ropy osiągnęły swój szczyt w tym miesiącu. Inflacja bazowa wzrastała w lutym i marcu. Naszym zdaniem inflacja w kwietniu wzrośnie do 6,3% w stosunku rocznym (także z powodu efektu bazowego) z 6,2% w marcu i ustabilizuje się na tym poziomie w najbliższym czasie.

3)Podaż pieniądza wzrosła o 2,1% w pierwszym kwartale tego roku, wobec 0,6% spadku w odpowiadającym okresie w zeszłym roku. Wciąż rośnie stopa oszczędności. Wzrost podaży pieniądza nie powinien wpłynąć na decyzje Rady, jednak jeśli RPP ponownie obniży stopy, stopa oszczędności może obniżyć się.

Rynek raczej nie spodziewa się obniżki stóp procentowych na kwietniowym posiedzeniu Rady. Jednak dzisiaj późnym popołudniem PAP zacytowało członka RPP Dariusza Rosatiego, który powiedział, że widzi przesłanki do dalszych obniżek stóp procentowych. Czy Rada zamierza zaskoczyć uczestnikow rynku, obniżając stopy procentowe po raz trzeci z rzędu?

Katarzyna Zajdel-Kurowska, Marcin Bilbin,

Bank Handlowy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BH sądzi, że RPP nie obniży stóp