BHP na budowie, czyli nie idź na skróty

opublikowano: 13-05-2019, 22:00

Ruszyła szósta kampania na rzecz bezpieczeństwa w budownictwie. To jedna z branż, w których jest najwięcej wypadków.

Firmy budowlane będą wspólnie z inspekcją pracy działać na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy w tej branży i ograniczenia występowania chorób zawodowych. List intencyjny dotyczący współpracy podpisali wczoraj Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy (GIP) i Leszek Gołąbiecki, prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

List podpisano w pierwszym dniu Tygodnia Bezpieczeństwa, który potrwa do 19 maja. Dokument ten określa zakres współdziałania obu stron i obejmuje m.in. budowanie kultury pracy w budownictwie w sposób bezpieczny, współpracę na poziomie lokalnym, działalność edukacyjną, wymianę wiedzy i dobrych praktyk. Tydzień Bezpieczeństwa jest organizowany już po raz szósty. W tym roku obejmie kilkaset budów w Polsce, prowadzonych przez jego sygnatariuszy. Tegorocznej edycji przyświeca hasło: „Nigdy nie idź na skróty”.

— Pomimo naszych usilnych działań i ciężkiej pracy nas wszystkich, niestety w 2018 r. zginęło11 pracowników z naszych firm — sygnatariuszy Porozumienia. Odwołujemy się do każdego z pracowników. Razem tworzymyzespół, pracujemy na wspólny sukces. Każdy ma wpływ na swoje i innych bezpieczeństwo. Warunki naszej pracy są dynamiczne, często nieprzewidywalne i zmienne. Ktoś może czegoś nie dopilnować, ale ktoś inny może zauważyć niebezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, by nie chodzić na skróty i nie uławiać sobie pracy kosztem bezpieczeństwa własnego i innych — mówi Leszek Gołąbiecki.

W programie tegorocznej akcji zaplanowano m.in. szkolenia z pierwszej pomocy, warsztaty i prezentacje praktyk BHP, pokazy zabezpieczeń i prelekcje inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Przygotowano także nowe poradniki dla kierowników budów, podnoszące poziom bezpieczeństwa. W „Książce Pomysłów BHP 2019” opisano ponad 30 działań z pracownikami. Ponadto zostaną rozegrane — po raz pierwszy — Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy. Odbędą się dziś i jutro w Sierpcu. Patronat nad ogólnopolską akcją objął GIP.

— Każde działanie, które pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo na budowach, jest bliskie memu sercu. Musimy jednocześnie pamiętać, że Tydzień Bezpieczeństwa na budowach powinien trwać… cały rok — podkreśla Wiesław Łyszczek.

Budownictwo jest na drugim miejscu wśród branż, w których najczęściej dochodzi do wypadkóww miejscu pracy — niemniej jest ich od kilku lat coraz mniej. Według najnowszych danych GUS w porównaniu do roku ubiegłego liczba poszkodowanych spadła o 3 proc. Z kontroli PIP wynika, że do wypadków na budowach dochodzi z przyczyn organizacyjnych (dominuje m.in. brak odpowiedniego nadzoru, instrukcji, szkoleń, środków ochrony, tolerowanie odstępstw od norm), ludzkich (nieprawidłowe zachowania, nieznajomość przepisów, lekceważenie zagrożeń) oraz technicznych (najczęściej przez niewłaściwe urządzenia zabezpieczające lub ich brak, niewłaściwe środki ochrony zbiorowej lub ich brak).

70

Tyle osób zginęło w 2018 r. przy pracy w budownictwie, a 171 odniosło ciężkie obrażenia ciała. To bilans najpoważniejszych skutków 540 ubiegłorocznych wypadków w tej branży, których okoliczności i przyczyny badali inspektorzy pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy