BHW prognozuje: inflacja w XI spadła do 0,9 proc.

Przemek Barankiewicz
06-12-2002, 18:59

Jak podał GUS po spadku o 0,4% w I połowie listopada ceny żywności w II połowie miesiąca wzrosły o 0,1% i były o 0,2% niższe niż w drugiej połowie października. Najbardziej podrożały warzywa (+1,9%) i owoce (+0,6%), podczas gdy największy spadek odnotowaliśmy w przypadku cen mięsa i ryb, które obniżyły się odpowiednio o 0,4% i 0,1%.

Podtrzymujemy zatem naszą prognozę inflacji na poziomie 0,9% r/r wobec 1,1% w październiku.

W opublikowanym dzisiaj „Raporcie o inflacji w III kwartale” NBP napisał, że szacuje wzrost gospodarczy w III kwartale na 1,9% wobec 0,8% w II kwartale głównie dzięki wzrostowi popytu wewnętrznego oraz poprawie wyników eksportu. Wzrost sprzedaży detalicznej wskazuje, iż przy nadal stosunkowo niskim nominalnym wzroście dochodów do dyspozycji brutto gospodarstw domowych, utrzymało się wysokie tempo wzrostu spożycia indywidualnego. Kilka dni wcześniej Ministerstwo Finansów podało, że spodziewa się około 2% wzrostu PKB, zarówno w III, jak i w IV kwartale. Oficjalne dane o wzroście gospodarczym w III kwartale GUS opublikuje podczas zaplanowanej na 20 grudnia konferencji prasowej.

Jeśli chodzi o przyszły rok, to w świetle perspektywy powolnego wzrostu popytu gospodarczego, NBP spodziewa się, że tempo wzrostu PKB wyniesie w 2003 roku 2-3% wobec 3,5% zapisanych w budżecie państwa. Z opublikowanego raportu wynik również, iż NBP obawia się o przyszłoroczny cel inflacyjny (ustalony na 2-4% r/r) w związku z możliwością pojawienia się szoków podażowych, gdyż prognozowaniu cen żywności towarzyszy duża niepewność. Niemniej jednak bank podkreślił, iż gdyby inflacja utrzymała się na niskim poziomie, utrwalając tym samym niskie oczekiwania inflacyjne wówczas sprzyjałoby to dalszemu, stopniowemu obniżaniu stóp procentowych.

Według naszych prognoz w grudniu przyszłego roku podstawowa stopa NBP będzie wynosić 5,50-5,75%.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW prognozuje: inflacja w XI spadła do 0,9 proc.