BI to krok w przyszłość

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 31-05-2006, 00:00

Systemy typu business intelligence pozwalają lepiej zarządzać firmą, pomagają podejmować decyzje i gwarantują ogromną oszczędność czasu i pracy.

Współczesne przedsiębiorstwa muszą zarządzać ogromem informacji i tych napływających z zewnątrz, i tych powstających w jej strukturach. Łatwo się w tym gąszczu pogubić. I dlatego powstały systemy business intelligence (BI).

Podjąć decyzję

— BI to narzędzie dostarczające danych, podstaw do podejmowana strategicznych decyzji dotyczących firmy. Dane te nie pochodzą z sufitu, ale są wynikiem porządkowania i analizy informacji zgromadzonych w firmowych systemach ERP, CRM i wszystkich innych kumulujących historię zdarzeń związanych działalnością przedsiębiorstwa. Nie bez przyczyny mówi się, że business intelligence ułatwia drogę od wiedzy do trafnych decyzji — mówi Ryszard Sadowski, prezes firmy Solemis Group, dostawcy oprogramowania biznesowego.

Głównym zadaniem systemów BI jest usprawnienie procesu decyzyjnego w firmie.

— Systemy BI pozwalają wykorzystywać wiedzę specjalistów zajmujących się m.in. zarządzaniem, kontrolingiem, sprzedażą, a także innych dyrektorów operacyjnych — tak aby ich działania skupiały się na podejmowaniu decyzji lub dostarczaniu przesłanek osobom stojącym wyżej w hierarchii organizacyjnej — tłumaczy Ryszard Sadowski.

Dzieje się tak dlatego, że system zbiera i analizuje rozproszone w firmie dane, a następnie dostarcza je decydentom.

Ciągle wzwyż

— Kadra kierownicza otrzymuje instrumenty, które w krótkim czasie pomagają przekształcić dane rozproszone w różnorodnych systemach informatycznych przedsiębiorstwa w spójne informacje. Systemy tej klasy umożliwiają monitorowanie wskaźników historycznych, wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń i szans rozwoju, a także prognozowanie możliwych scenariuszy biznesowych — tłumaczy Bogumił Kamiński, dyrektor działu rozwoju rozwiązań BI w Matrix.pl.

Systemy BI stają się coraz ważniejsze. W naszym kraju wartość tego rynku na początku XXI wieku nie przekraczała 18 mln USD. Do 2004 r. uległa podwojeniu, a prognozy mówią, że to tempo wzrostu się utrzymuje. Dla ekspertów powody powstania tej pozytywnej tendencji są oczywiste.

Trzeba dorosnąć

— Aplikacje BI są obecnie kluczowym elementem zarządzania firmą. Gwarantują ogromną oszczędność czasu i pracy ludzkiej, niespotykaną jakość zarządzania oraz wysoki komfort pracy. Aby przedsiębiorstwo mogło w pełni wykorzystać potencjał BI, ważna jednak jest jego kultura biznesowa, informatyczna i sposób zarządzania — przekonuje Ryszard Sadowski.

Bo do decyzji o wprowadzeniu rozwiązań business intelligence trzeba dorosnąć. Ale przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na ten krok, zwykle nie żałują.

— Wskaźniki mówią nawet o 231 proc. zwrotu z inwestycji w BI w dużych firmach — mówi Ryszard Sadowski.

Choćby dlatego warto się systemom BI uważniej przyjrzeć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu