Białoruś wprowadza obowiązek ubezpieczeń medycznych dla Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 11:05

Białoruskie służby będą od 1 grudnia od obywateli Polski wjeżdżających na Białoruś egzekwować obowiązek posiadania ubezpieczeń medycznych.

Białoruskie służby będą od 1 grudnia od obywateli Polski wjeżdżających na Białoruś egzekwować obowiązek posiadania ubezpieczeń medycznych.

Białoruski MSZ poinformował, że Polacy wjeżdżający na Białoruś powinni mieć ubezpieczenia zdrowotne już od 1 listopada, lecz, jak powiedziała szefowa służby prasowej białoruskiego MSZ Marija Wańszyna białoruskiej agencji prasowej BEŁTA, okres przejściowy w egzekwowaniu posiadania ubezpieczeń jest po to, aby "dać czas obywatelom Polski na oswojenie się" z wprowadzonym w życie przepisem.

Białoruskie MSZ wyjaśniło, że decyzja wprowadzenia obowiązku posiadania ubezpieczeń przez obywateli Polski została podjęta zgodnie z dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki z 26 czerwca roku 2000 i jest odpowiedzią na decyzję polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która od 1 maja 2004 roku reguluje zasady wjazdu na terytorium Polski.

Rozporządzenie polskiego MSWiA przewiduje, że obcokrajowcy wjeżdżający na terytorium Polski powinni posiadać po 100 zł na każdy dzień pobytu w Polsce oraz 300 zł na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia na miejscu. Pieniądze nie są wymagane, gdy Białorusini mają wykupione ubezpieczenie zdrowotne i mają zaproszenia od obywateli Polski - podaje MSZ Białorusi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane