Bibliofilskie kruki dla Princeton

opublikowano: 19-02-2015, 00:00

FILANTROPIA Zmarły w listopadzie 2014 r. w wieku 100 lat milioner William Scheide przekazał Uniwersytetowi Princeton kolekcję rzadkich książek o szacunkowej wartości 300 mln USD.

Obejmuje ona m.in. słynną Biblię Gutenberga z 1455 r. i pierwsze wydanie prac Williama Shakespeare’a. W skład kolekcji wchodzi także oryginalny druk „Deklaracji niepodległości”, grawerowany druk „Bostońskiej masakry” autorstwa Paula Revere’a oraz szkicowniki muzyczne takich sław, jak Beethoven, Bach, Mozart i Wagner. To największy dar w historii uniwersytetu. Kolekcjonowanie dzieł rozpoczął dziadek Scheide’a, który dorobił się fortuny w XIX w. w czasie boomu naftowego w Pensylwanii. Młodszy Scheide, muzyk, bibliofil i filantrop, zdobył w 1936 r. dyplom z historii na Uniwersytecie Princeton oraz tytuł magistra muzyki na Uniwersytecie Columbia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy