Biedroń: musimy stworzyć narodowego dewelopera

  • PAP
opublikowano: 20-09-2019, 16:27

Musimy stworzyć narodowego dewelopera, który będzie budował 100 tys. mieszkań publicznych, gdzie czynsz nie będzie przekraczał 20 zł za metr kwadratowy – powiedział w piątek w Lesznie (woj. wielkopolskie) lider Wiosny Robert Biedroń.

Biedroń ocenił, że obecnie "w Polsce brakuje pięciu milionów mieszkań", a przez wzrost cen w ostatnim roku "coraz mniej ludzi stać na mieszkania". Dlatego polityk zaproponował utworzenie "narodowego dewelopera".

Robert Biedroń
Zobacz więcej

Robert Biedroń fot: Adam Chelstowski / Forum

„Narodowy deweloper będzie budował 100 tysięcy mieszkań publicznych, mieszkań, które będą ogólnodostępne, gdzie czynsz nie będzie przekraczał 20 zł za metr kwadratowy” – powiedział Biedroń.

Zapewnił, że "dzięki takiemu czynszowi, a to jest czynsz porównywalny do mieszkalnictwa komunalnego, będziemy mieli szanse wyrównywać lukę w postaci braku mieszkań".

W ocenie lidera Wiosny program Mieszkanie plus "nie udał się". "W Słupsku oddaliśmy prawie tyle samo mieszkań, co w tym samym czasie Prawo i Sprawiedliwość oddało w ramach Mieszkania plus" – ocenił Biedroń nawiązując do czasu, gdy był prezydentem Słupska. Ironizował przy tym, że PiS-owi "udały się inne programy: +spółki Skarbu Państwa plus+, +samoloty+".

Biedroń powiedział, że w Lesznie jest dwa tysiące mieszkań komunalnych, czyli jak ocenił "za mało". Jego zdaniem "prezydent miasta nie poradzi sobie z tym problemem, bo jest sam, a budżet jest ograniczony".

"Musi mu w tym pomóc państwo, które będzie inwestowało w remonty pustostanów, które będzie pomagało utrzymywać kamienice, które bardzo często nie odpowiadają standardom (sanitarnym – PAP)" – dodał Biedroń.

Jego zdaniem, miasta takie jak "Słupsk czy Leszno wyludniają się przede wszystkim dlatego, że dla wielu młodych ludzi szansa na znalezienie dobrze płatnej płacy (...) jest bardzo mała" i w związku z tym, szansa na wzięcie kredytu i kupno mieszkania przez młodych ludzi w mniejszych miastach również "jest bardzo mała".

"Musi powstać narodowy deweloper, który będzie wyrównywał te szanse w takich miejscowościach" – powiedział lider Wiosny.

Biedroń przyjechał w piątek do Leszna wesprzeć lokalnych kandydatów lewicy - KW SLD na listach którego są kandydaci z SLD, Wiosny, Lewicy Razem - startujących w wyborach parlamentarnych. 

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy