Jeronimo Martins postawił na Poznań. Miasto zyskuje kolejne znane marki. Następny będzie IBM?
Kolejny światowy koncern otwiera w Polsce centrum usług. Tym razem Jeronimo Martins Dystrybucja. Nowy ośrodek będzie świadczył usługi księgowo-administracyjne dla sieci Biedronka.
— Otworzyliśmy w czerwcu centrum usług wspólnych w Poznaniu. Jest usytuowane w "Kupcu Poznańskim", w samym sercu miasta między Starym Rynkiem a centrum handlowym Stary Browar. W nowym biurze JMD ma pracować 150 osób. Będą to zarówno pracownicy z regionalnych działów firmy jak i nowozatrudnione osoby — mówi Anetta Jaworska-Rutkowska z Jeronimo Martins.
Przypomina, że Biedronka ma 1700 sklepów w prawie 700 miastach Polski i unifikacja procesów jest niezmiernie ważna.
— To świetna informacja dla miasta. Inwestycja idealnie wpisuje się w naszą strategię, która polega na przyciąganiu inwestycji z sektora BPO/SSC. Miejsca pracy tworzone w takich centrach są szczególnie wartościowe w miastach akademickich, które co roku wypuszczają na rynek liczne rzesze studentów — mówi Marcin Przyłębski, który w urzędzie miasta odpowiada za ściąganie inwestorów.
Szacuje, że w ponad 30 centrach usług i centrach RD pracuje w Poznaniu około 6 tys. osób. Właśnie usługi finansowo-księgowe są specjalnością tego miasta, wynika z raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).
Stolica Wielkopolski walczy właśnie o wielką inwestycję IBM. Amerykański gigant, który ma we Wrocławiu centrum usług, szuka lokalizacji pod kolejny ośrodek. Poznań to jedno z trzech polskich miast — obok Katowic i Łodzi — które są brane pod uwagę. IBM sprawdza też inne kraje, a decyzję ma podjąć jesienią. W grę wchodzi 3 tys. etatów.
W tym roku centrum na 200 osób otworzyła w Poznaniu firma doradztwa strategicznego McKinsey. Świadczone tu są usługi polegające na przygotowywaniu materiałów prezentacyjnych i graficznych, asystenckie i sekretarskie dla menedżerów i zespołów konsultantów, regionalne usługi finansowe, księgowe i kadrowe. Centra usług finansowo-księgowych mają tu także IKEA, Carlsberg czy MAN.
Do końca roku tylko w centrach z zagranicznym kapitałem (jest ich w Polsce ponad 280) ma pracować 75,5 tys. osób. Nowych inwestycji z tej branży przybywa. Ze 170 projektów, które obsługuje dziś Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, 29 dotyczy właśnie sektora BPO i RD.
Udział miast w zatrudnieniu w sektorze BPO
1 2 3
Kraków 22,6 -3,5
Warszawa 16,9 -1,2
Wrocław 14,9 3,9
Łódź 10,2 1,3
Trójmiasto 9,8 -0,4
Aglomeracja katowicka 6,9 -0,3
Poznań 5,7 1,3
Szczecin 2,4 0,5
Bydgoszcz 2,0 -0,1
Lublin 1,6 -0,4
Ogółem 93,0 1,2
1 — Miejscowość
2 — Udział w zatrudnieniu (proc.)
3— Zmiana 2008/2010 (punkty proc.)