Bielan o ewentualności przyspieszonych wyborów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-12-2005, 15:30

Jeżeli ugrupowania, które poparły rząd Kazimierza Marcinkiewicza, zmienią na trwałe zdanie, to jedną z wielu możliwości są przyśpieszone wybory parlamentarne - powiedział w piątek na konferencji prasowej rzecznik PiS Adam Bielan.

Jeżeli ugrupowania, które poparły rząd Kazimierza Marcinkiewicza, zmienią na trwałe zdanie, to jedną z wielu możliwości są przyśpieszone wybory parlamentarne - powiedział w piątek na konferencji prasowej rzecznik PiS Adam Bielan.

W ten sposób rzecznik PiS skomentował słowa eurodeputowanego Samoobrony Ryszarda Czarneckiego, które przytacza piątkowa "Gazeta Wyborcza". "Kończymy okres romantyczny w relacjach z PiS, a zaczynamy pragmatyczny. Romans nie może trwać w nieskończoność. Albo będzie legalne małżeństwo sankcjonowane przez parlament, albo nic - ostrzega Ryszard Czarnecki" - napisała "GW". 

Premier Marcinkiewicz pytany w Budapeszcie, czy w jego rządzie znajdą się niedługo politycy Samoobrony, odpowiedział: "Na razie nie zastanawialiśmy się nad zmianą obecnej formuły rządu". "Rząd mniejszościowy przedstawił budżet i będzie o tym budżecie rozmawiał. To jest już niezły budżet. Mam nadzieję, że jako taki zostanie poparty" - powiedział premier.

Jak zaznaczył rzecznik PiS, "nigdy nie doszło do zawarcia żadnej koalicji, nawet parlamentarnej, pomiędzy PiS a Samoobroną bądź LPR". "Takiej koalicji nie ma, więc nie może być ona zerwana" - dodał Bielan. Podkreślił jednocześnie, że jeżeli rząd straci możliwość działania i straci zaplecze w parlamencie, "to jednym z rozwiązań (...) są przyśpieszone wybory parlamentarne".

"Program rządu został poparty prze większość sejmową. Oczekujemy, że te ugrupowania (Samoobrona i LPR) będą działały w sposób taki, jaki zadeklarowały w trakcie głosowania nad programem rządu. Te elementy, w których mamy wspólne zdanie, powinny być poparte w trakcie prac sejmowych, bo tego wymaga odpowiedzialność przed Polakami" - powiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Gosiewski zaznaczył jednocześnie, że "nikt nie rozważa połączenia wyborów samorządowych i wyborów parlamentarnych ani nikt nie rozważa przyśpieszonych wyborów parlamentarnych".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bielan o ewentualności przyspieszonych wyborów