Bierecki przekazał stery w SKOK

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 09-10-2012, 00:00

Twórca kas zamienił fotel prezesa na szefa rady nadzorczej. Postawi na politykę czy unik przed nadzorem.

W przededniu przejścia spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) doszło do istotnej, wręcz symbolicznej zmiany — z funkcji prezesa Kasy Krajowej po wielu latach odszedł twórca i założyciel SKOK Grzegorz Bierecki, obecnie senator PiS. Jego miejsce zajął Rafał Matusiak, szef Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SKOK, uznawany za jedną z najbardziej zaufanych osób twórcy SKOK. Wczoraj nie udało nam się z nim skontaktować.

Odejście Biereckiego nie oznacza jednak wycofania się z działalności w kasach. Wręcz przeciwnie. Twórca SKOK w dalszym ciągu będzie miał kontrolę nad instytucją, został szefem rady nadzorczej Kasy Krajowej. Czym więc podyktowana jest zmiana funkcji? Biuro prasowe tłumaczy, że to „element kończący prowadzoną w ciągu ostatnich trzech lat reorganizację grupy”. Jednak podczas nieoficjalnych rozmów z „PB” osoby związane ze SKOK wskazują na dwa kluczowe powody takiej decyzji.

— Na pewno Bierecki ma chęć zajęcia się na poważnie polityką. Tym bardziej że PiS w ostatnich sondażach ma coraz lepsze wyniki, a Bierecki, który sukces finansowy już osiągnął, nie kryje ambicji zrobienia politycznej kariery — mówi „PB” osoba związana z kierownictwem SKOK. Osoba zbliżona do rady nadzorczej Kasy Krajowej powody decyzji Biereckiego upatruje też w przejściu SKOK pod nadzór KNF.

— Formalnie za przeprowadzenie całej procedury będzie odpowiadał zarząd z nowym prezesem na czele. W razie jakichkolwiek wpadek i wykrytych nieprawidłowości Bierecki będzie mógł powiedzieć, że formalnie to nie on za to odpowiada i należy pytać o to zarząd — podkreśla nasz rozmówca.

Formalnie, pod koniec października kasy mają przejść spod nadzoru Kasy Krajowej (której rola zostanie zmarginalizowana) pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Kierowany przez Andrzeja Jakubiaka urząd będzie więc musiał zająć się blisko 60 kasami, którym 2,3 mln osób powierzyło ok. 14 mld zł oszczędności. Po przejęciu nadzoru to właśnie KNF będzie wydawała zgody na utworzenie nowych kas oraz zatwierdzała statuty. Każda z kas do 8 stycznia musi również przedstawić komisji audyt z działalności. Przejście SKOK spod nadzoru Kasy Krajowej pod KNF od dłuższego czasu budziło wiele kontrowersji. Zaraz po podpisaniu przez prezydenta Komorowskiego ustawy PiS zapowiedziało skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak w Sejmie szykuje się już kolejna batalia, bo PO ma nowy projekt nowelizacji ustawy o SKOK. Zakłada on m.in. przejęcie gwarancji depozytów w SKOK przez bankowy fundusz gwarancyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Bierecki przekazał stery w SKOK