Bierzcie przykład z gmin przyszłości

MBE
opublikowano: 06-12-2010, 12:10

Dziesięć najlepszych projektów konkursu „Gmina przyszłości” znalazło się w „Rankingu dobrych praktyk” firmy Gaspol.

„Ranking Dobrych Praktyk” to zestawienie najbardziej proekologicznych i prospołecznych inicjatyw gmin, które mogą stać się przykładem dla innych samorządów. Dziesięć najlepszych projektów wytypowali eksperci konkursu „Gmina przyszłości”, organizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”. W skład jury weszli specjaliści w dziedzinie energetyki, socjologii, pozyskiwania środków unijnych oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Do konkursu gminy mogły zgłaszać projekty w dwóch kategoriach – ekologia i społeczeństwo. W kategorii ekologia zwyciężyła Szczawnica z projektem instalacji 2 tys. kolektorów słonecznych u mieszkańców. W kategorii społeczeństwo zwyciężyły ex aequo Bieliny i Reszel. Bieliny nagrodzono za projekt „Centrum Tradycji i Tradycji Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego krzyża”. Projekt polegał na rewitalizacji sześciu zabytkowych obiektów w gminie Bieliny i Nowa Słupia. Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz poprawa warunków życia lokalnej społeczności m.in. poprzez zwiększenie liczby miejsc pracy w regionie.
Reszel został wyróżniony za udział w „Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Cittaslow”, które promuje kulturę dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie i stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta. W ramach projektu gmina podejmuje działania m.in. na rzecz ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury miejskiej, promowania lokalnych produktów i turystyki.

W dziesiątce najlepszych gmin rankingu, znalazły się także: Wisznice, Wierzchosławice, Jaworzno, Dierzgoń, Słupsk, Sanok i Racibórz.
- Ranking pokazuje, że dziś nie ma już tak wielkiego znaczenia, jak wielka czy zamożna jest dana gmina. Dzięki możliwości otrzymania dotacji na zieloną energię m.in. z funduszy unijnych czy krajowych, niemal każda z nich  ma szansę podejmować proekologiczne inwestycje, np. w efektywność energetyczną. Kluczowym wyznacznikiem powodzenia staje się wówczas zaangażowanie, pomysłowość i konsekwencja w dążeniu do osiągnięcia założonego celu - mówi Sylwester Śmigiel, prezes Gaspolu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane