Czytasz dzięki

BIG: bitcoin to klasyczna bańka spekulacyjna

opublikowano: 27-11-2017, 13:57
aktualizacja: 27-11-2017, 14:00

Analitycy Bespoke Investment Group (BIG) nie mają wątpliwości, że bitcoinmania zakończy się źle.

- Widzimy teraz klasyczną mentalność stadną, powodującej pojawienie się bańki spekulacyjnej, która w pewnym momencie pęknie – głosi raport BIG.

Analitycy pokazują jako przykład dwie spółki: Overstock.com i Square Inc., które  mocno zdrożały ostatnio tylko dlatego, że są zaangażowane w technologię blockchain, będącą fundamentem kryptowalut.

- Overstock.com to spółka e-commerce, której kurs spadł z 72 USD w 2004 roku do 15 USD w lipcu tego roku. Wtedy pojawiły się informacje, że Overstock zajmuje się technologią blockchain i przyjmuje bitcoiny na swojej platformie oraz otwiera się na wymianę kryptowalut. Od końca lipca jego wartość wzrosła o 278 proc.! – głosi raport BIG.

Podobnie działo się w przypadku Square.

- Nie wiemy kiedy szaleństwo bitcoina się zakończy, ale sposób, w który kursy spółek jak Overstock i Square zmieniają się ostatnio przypomina nam sposób, w jaki zmieniały się kursy spółek internetowych pod koniec lat 90. podczas bańki dotkomów – podkreślają analitycy.  – Gdyby spółka jak Campbell Soup zdecydowała się ogłosić, że umieszcza wszystkie puszki swojej zupy w blockchainie, prawdopodobnie zdrożałaby dwukrotnie, a może nawet trzykrotnie – dodają.

Bitcoin osiągnął rekordowy kurs dochodząc do 9732,76 USD na Coindesk. Obecnie drożeje o 3,65 proc. do 9666,70 USD.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane