Spółka zdrożała o 173 proc. po zapowiedzi zmiany nazwy

opublikowano: 27-11-2017, 11:49
aktualizacja: 27-11-2017, 11:52

Są dowody na to, że szaleństwo związane z wzrostem kursu bitcoina jest podobne do tego z lat 90. ubiegłego wieku, kiedy rosła bańka spekulacyjna dotkomów.

W latach 90. wystarczyło dodać do nazwy firmy „.com”, aby jej wartość na giełdzie szybko rosła. Podobnie dzieje się obecnie. W piątek stało się tak kiedy mała brytyjska firma On-Line ogłosiła, że na najbliższym dorocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy zapadnie decyzja o zmianie nazwy spółki na On-Line Blockchain.

Bloomberg

Blockchain to technologia, która jest fundamentem kryptowalut, w tym najpopularniejszego bitcoina.

Zapowiedź zmiany nazwy spowodowała, że kurs On-Line wzrósł podczas piątkowej sesji aż o 173 proc.

- Nic nowego pod Słońcem. Te manie pojawiają się co kilka lat kiedy pojawiają się nowe technologie z niepewnym potencjałem - Raghavendra Rau, profesor finansów w Cambridge Judge Business School, który w 2000 roku był współautorem pracy naukowej analizującej wpływ nazw na notowania firm w okresie baniek spekulacyjnych. – To działo się w przypadku linii lotniczych w latach 20., to działo się podczas boomu dotkomów, to działo się podczas chińskiego boomu i dzieje się znów z blockchainem – dodał.

Cztery brytyjskie giełdowe spółki, powiązane z kryptowalutami, zmieniły nazwy pod koniec 2016 lub w 2017 roku. Carrus Capital Corp. nazywa się Global Blockchain Technologies Corp., Leeta Gold Corp. zmienił nazwę na Hive Blockchain Technologies Ltd., BiOptix Inc. został Riot Blockchain Inc., a JA Energy stał się UBI Blockchain internet Ltd. Taktyka okazała się skuteczna. Wartość rynkowa trzech z tych czterech spółek po zmianie nazwy wzrosła od początku obecnego roku trzykrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane