BIG-i pokazują klientów w lepszym świetle

opublikowano: 22-05-2015, 00:00

Biura informacji gospodarczej odcinają się od wizerunku tropicieli zadłużonych i postawiły na informacje pozytywne.

Biura informacji gospodarczej (BIG) wciąż kojarzą się z czarnymi listami dłużników, ale nimi nie są — przekonują BIG-i. Wszystkie mają obecnie możliwośćumieszczania w swoich bazach również pozytywnych danych, i zachęcają do tego coraz głośniej. BIG Info Monitor informuje, że skala danych ukazujących przedsiębiorców i klientów indywidualnych w pozytywnych świetle od początku ubiegłego roku w jego bazie wzrosła dziesięciokrotnie. Rejestr Dłużników ERIF z kolei w I kw. tego roku odnotował wzrost liczby informacji pozytywnych o 44 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W kwietniu znajdowało się tam 505 tys. takich informacji. Rejestr od kilku lat prowadzi też serwis, poświęcony wyłącznie informacji pozytywnej — Infopozytywni.pl, a ostatnio zainicjował Ogólnopolski Dzień Informacji Pozytywnej, który ma być obchodzony co roku 21 maja.

Specjalny serwis szerzący wiedzę o wywiązywaniu się z zobowiązań płatniczych posiada też Krajowy Rejestr Długów (KRD). Jego Fairpay.pl związany jest jednak z programem, który biuro uruchomiło w ubiegłym roku, a który ma promować przedsiębiorców i konsumentów terminowo wywiązujących się ze swoich zobowiązań. Do rozpowszechniania wiedzy o możliwościumieszczania w BIG-ach również pozytywnych informacji przyłączyła się także Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF), zrzeszająca przedsiębiorców z rynku finansowego, która objęła patronat nad dniem informacji pozytywnej. — Informacje pozytywne przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego — komentuje Andrzej Roter, dyrektor generalny KPF. Podobnego zdania są przedstawiciele BIG-ów. — Dopiero połączenie informacji o zobowiązaniach spłacanych terminowo i tych, które są płacone z opóźnieniem, pozwoli dokładnie ocenić wiarygodność płatniczą kontrahentów — zapewnia Adam Łącki, prezes KRD. © Ⓟ

s.wedziuk@pb.pl �

22-333-97-28

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy