BIK ma nowego prezesa

ET
opublikowano: 13-06-2013, 00:00

Rada nadzorcza szybko uwinęła się z wyborem szefa. Prezesem został dotychczasowy p.o. Z konkursu niespodziewanie odpadły „duże” nazwiska.

Półtora miesiąca po odwołaniu Krzysztofa Markowskiego, prezesa Biura Informacji Kredytowej (BIK) rada nadzorcza powołała jego następcę. Dla jednych niespodzianki nie było, inni przyjęli wybór ze zdziwieniem. Rada nadzorcza osadziła w fotelu prezesa jednego ze swoich członków — Mariusza Cholewę, który po odwołaniu poprzedniego szefa został wydelegowany do tymczasowego zarządzania spółką. Skąd zaskoczenie?

Otóż o to stanowisko ubiegali się też Piotr Kamiński, od lat związany z bankowością, oraz Maciej Bardan, do niedawna prezes Kredyt Banku. Według naszych informacji, każdy z nich miał swoich zwolenników wśród akcjonariuszy. Kilku naszych rozmówców do końca było przekonanych, że stery BIK obejmie ktoś z tej dwójki, więc byli mocno zaskoczeni wynikami wyborów.

— Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu rady wydawało nam się, że w grze jest dwóch kandydatów: Piotr Kamiński i Maciej Bardan, mniej więcej z równymi szansami na zwycięstwo. Marcin Cholewa nie był brany pod uwagę — nie ukrywa zaskoczenia osoba związana z radą nadzorczą BIK.

Duże zainteresowanie bankowców wyborami w BIK spowodowane jest z jednej strony tym, że kurczy się rynek dla prezesów w branży finansowej, a stanowisko w biurze należy do nieźle opłacanych. Ze sprawozdań w KRS wynika, że wraz z nagrodami roczne wynagrodzenie członka zarządu przekracza 1 mln zł. BIK jest spółką jedenastu banków i Związku Banków Polskich, którego udział wynosi jednak tylko 0,64 proc. Niemniej to właśnie ZBP od samego początku istnienia BIK obsadza fotel szefa rady nadzorczej, którym nieprzerwanie jest Krzysztof Pietraszkiewicz, szef związku. Największymi akcjonariuszami BIK są Pekao (30,71 proc.), PKO BP (14,95 proc.), Citi Handlowy (12,54 proc.) i Getin Noble (10,96 proc.). Rada nadzorcza składa się z sześciu osób. Mariusz Cholewa był dotychczas dyrektorem departamentu strategii w Citi Handlowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu