Bill Ackman postawił na osłabienie waluty Hongkongu

opublikowano: 24-11-2022, 08:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bill Ackman, założyciel funduszu hedgingowego Pershing Square Capital Management ujawnił, że postawił na zerwanie powiązania waluty Hongkongu z dolarem amerykańskim, informuje Bloomberg.

Ackman poinformował, że jego fundusz ma dużą pozycję w opcjach sprzedaży dolara hongkońskiego. Twierdzi, że jego powiązanie z dolarem amerykańskim straciło sens. Powołał się na opinie ekspertów, według których wzrost długu Hongkongu, spadek cen aktywów i osłabienie jego gospodarki przemawiają za odejściem od powiązania walut.

Bill Ackman, fot. Bloomberg
Bill Ackman, fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że władze monetarne Hongkongu są zobowiązane od 2005 roku do utrzymywania wartości lokalnej waluty wobec dolara w przedziale 7,75-7,85 HKD. Słabnięcie gospodarki Hongkongu i jego waluty zmusiło w tym roku władze do kilkukrotnej interwencji, zwraca uwagę agencja. Mimo to władze twierdzą, że obowiązujące od prawie 40 lat powiązanie dolara hongkońskiego z amerykańskim działa bardzo dobrze i nie mają zamiaru nic zmieniać. Podkreślają, że dysponują wystarczająco dużymi rezerwami, obecnie sięgającymi 417 mld USD, aby bronić powiązania walut.

Stephen Chiu, szef strategii walutowej w Asia z Bloomberg Intelligence w Hongkongu uważa, że zakład Ackmana ma niewielkie szanse powodzenia.

- To Hongkong zdecyduje, czy zerwać powiązanie, czy nie, a optymalną opcją jest aby je utrzymać. Nie ma sposobu, ale spekulanci to zmienili – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane