Bill Gates będzie walczył z metanem emitowanym przez krowy

skib/, BBC
opublikowano: 24-01-2023, 14:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bill Gates po raz kolejny zaangażował się w walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Tym razem w niekonwencjonalny sposób. Miliarder zainwestował w australijski startup Rumin8, który usiłuje zniwelować emisję metanu do atmosfery produkowanego przez krowy - przekazała stacja BBC.

Fot. Kuhlmann/MSC/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0de

Współzałożyciel Microsoftu, który od lat otwarcie mówi o wpływie produkcji mięsa na środowisko, przeznaczył 12 mln USD na inicjatywę australijskiej firmy. Startup Rumin8 z siedzibą w Perth opracowuje suplement diety dla bydła hodowlanego, który będzie zatrzymywał wytwarzanie metanu przez zwierzęta. Środek jest syntetykiem stworzonym na bazie czerwonych wodorostów.

W projekt zainwestowali już szef Amazon Jeff Bezos i współzałożyciel Alibaby Jack Ma.

Zwierzęta gospodarskie, takie jak krowy i kozy produkują metan, gdy ich żołądki rozkładają trudne do przetrawienia włókna, takie jak trawa. Emisja do atmosfery odbywa się za pomocą wydzielanych przez zwierzęta gazów żołądkowych.

Metan (CH4) jest zaraz po dwutlenku węgla drugim co do wielkości gazem w atmosferze, który przyczynia się do ocieplenia klimatu. Według danych Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) w 2021 r. poziom CH4 wyniósł 1,895.7 ppb. To wzrost o ok. 162 proc. stosunku do epoki przedprzemysłowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane