Czytasz dzięki

Biomass liczy na miliony euro

opublikowano: 01-11-2020, 22:00

Konsorcjum, którego liderem jest spółka, złożyło wniosek o dofinansowanie wartego 56 mln EUR projektu w sektorze energii odnawialnej.

Notowany na NewConnect Biomass Energy Project (BEP) wespół z córką giełdowego Novavis Group i warszawską spółką PoPi za pieniądze unijne chce stworzyć system aktywnej i inteligentnej sieci e-prosumenckiej do wytwarzania i magazynowania zielonej energii. Potrzeby kapitałowe podliczono na — bagatala — 56 mln EUR (260 mln zł), z czego 32,5 mln EUR ma pochodzić z unijnego programu Innovation Fund Large Scale Project.

— Wniosek ten złożony jest bezpośrednio do Unii Europejskiej. Od dłuższego czasu prowadzimy prace związane z bankami energii. Działamy w konsorcjum z Novavisem — mówi Jerzy Drożniewski, prezes BEP-u, którego kapitalizacja to 120 mln zł.

Nonavis Group wyceniany jest na 12 mln zł, a notowany na NewConnect Novavis (ma wejść w skład Novavis Group) — na 65 mln zł. Konsorcjum chce stworzyć inteligentną sieć z własnym bankiem energii, która połączy prosumentów za pośrednictwem przyłącza energetycznego. Dodatkiem ma być zbudowanie inteligentnej platformy informatycznej, która pozwoli na koordynacjefunkcji i stworzenie systemu zarządzania siecią smart grid oraz bankami energii. W ramach projektu opartego na elektrowni fotowoltaicznej o mocy 43 MW przewidywane jest wybudowanie banku energii o mocy 10 MW i pojemności 38 MWh oraz 20 MW mocy fotowoltaicznej od prosumentów. Bank energii będzie korzystał z trzech technologii akumulowania energii: technologii litowej, która zapewni około 25 MWh, technologii akumulatorów przepływowych (co da 10,5 MWh) oraz technologii zielonego wodoru (około 2,5 MWh).

— Ta inteligentna sieć ma łączyć się z instalacjami prosumenckimi, dzięki czemu stworzymy system, który będzie wspierać polski system energetyczny w szczytowych momentach zapotrzebowania na moc. Teoretycznie termin na rozpatrzenie wniosku to 90 dni, ale w dobie pandemii trzeba liczyć się z opóźnieniami. Projekt planujemy zrealizować w ciągu dwóch lat — dodaje Jerzy Drożniewski.

Prezes spółki twierdzi, że będzie to projekt przełomowy, a prace nad nim nie są dalej niż na wstępnym etapie. Jak podkreśla, pomysł na podobną nie był do tej pory w Polsce realizowany.

— Skala projektu jest nieporównywalna do tego, co robiliśmy do tej pory. Przygotowywaliśmy się do tego dość długo i jestem przekonany, że jesteśmy w stanie zrealizować go razem z naszymi partnerami. System rozwiąże problem najbardziej bolesny, czyli to, że energia odnawialna produkowana jest okresowo i nie zawsze w momentach, w których możemy ją w pełni wykorzystać — mówi Jerzy Drożniewski.

W I półroczu 2020 Biomass Energy Project wypracował 668 tys. zł przychodów (wzrost o 8 proc. r/r) i 182 tys. zł zysku netto (spadek o 7 proc. r/r). Oprócz działalności w branży OZE spółka próbuje rozkręcić biznes „antycovidowy” — oferuje moduły szpitalne.

Na razie zbiera nieduże zamówienia — to najnowsze dotyczy dostawy kontenerów do szpitala powiatowego w Mińsku Mazowieckim. Będą one służyć do wstępnej selekcji pacjentów (tzw. triażu). Wartość zamówienia to 70 tys. zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane