BioMaxima kupuje Polab

DI
opublikowano: 2010-08-16 09:49

BioMaxima, krajowy producent odczynników i testów diagnostycznych, sfinalizowała przejęcie Polabu.

- Pierwsze rozmowy dotyczące zakupu Polabu miały miejsce w październiku 2009 roku. Po początkowym fiasku negocjacji, wróciliśmy do rozmów w kwietniu tego roku. Ostatecznie za wszystkie udziały w spółce Polab zapłacimy prawie 238 tysięcy euro – mówi Henryk Lewczuk, prezes BioMaximy.


W wyniku akwizycji  zmieni się rynkowa pozycja BioMaximy. Polab w pierwszym półroczu zanotował przychody ze sprzedaży na poziomie przeszło 1,6 mln zł.

- Przejmujemy spółkę o bardzo dobrych parametrach bilansu, gdyż po stronie aktywów mamy zapasy na poziomie 700 tys. zł oraz należności na poziomie 600 tys. zł, zaś po stronie pasywów zobowiązania wynoszące tylko 250 tys. zł – dodaje Lewczuk.


Tegoroczne akwizycje zwiększają prognozowane przychody BioMaximy i spółek zależnych do blisko 12 mln zł, co daje spółce drugą lokatę na rynku krajowych producentów.

– Z naszego punktu widzenia inwestor w postaci BioMaximy otwiera nowy wymiar rozwoju naszych linii asortymentowych – mówi Martino Marcolin, prezes Biosigma, dotychczasowego właściciela Polab.

- Sprzedaż produktów Biosigma w Polsce zwiększy się znacząco – dzięki kanałom dystrybucji posiadanym przez BioMaximę – dodaje Marcolin.

Polab jest dystrybutorem drobnego sprzętu, testów diagnostycznych, materiałów zużywalnych do aparatów dla laboratoriów medycznych, w tym przede wszystkim – produkowanych przez Biosigma. Z kolei ta włoska spółka jest wiodącym producentem biotechnologicznych materiałów dla laboratoriów i ośrodków badawczych.