BIS: kryptowaluty mogą „zatrzymać Internet”

opublikowano: 18-06-2018, 11:18
aktualizacja: 18-06-2018, 11:21

Świat kryptowalut nie jest gotowy do odgrywania głównej roli na globalnym rynku i może nigdy nie spełnić ogłaszanych obietnic, przekonuje Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS), nazywany bankiem centralnym banków centralnych.

W opublikowanym właśnie 24-stronicowym raporcie BIS podkreśla, że bitcoin i inne kryptowaluty wciąż mają szereg niedoskonałości, które mogą spowodować iż nigdy nie spełnią wybujałych oczekiwań, które wywołały gwałtowny wzrost zainteresowania wirtualnymi pieniędzmi. Autorzy publikacji zwracają uwagę na wciąż utrzymującą się nadmierną zmienność wartości kryptowalut, a także podatność na manipulację i oszustwa, co może powodować iż nigdy nie będą mogły służyć jako środek wymiany w globalnej gospodarce. Jako fundamentalne wady kryptowalut wskazują ich zdecentralizowaną naturę, przecząc twierdzeniom, iż jest to ich wielka zaleta. 

Kryptowaluty
Zobacz więcej

Kryptowaluty fot. Bloomberg

Jednym z elementów raportu jest analiza wpływu zastąpienia obecnego systemu płatności transakcjami realizowanymi kryptowalutami przez blockchain. Badacze ustalili, że takie przejście spowodowałoby zablokowanie działania systemu informatycznego, począwszy od smartfonów po serwery.

- Związane z tym ilości przesyłanych danych mogłyby doprowadzić do zatrzymania Internetu – głosi raport BIS.

Eksperci podkreślili również, że wyścig „górników” rywalizujących o „wykopanie” nowych bitcoinów powoduje konsumpcję ilości energii elektrycznej równej zużywanej przez Szwajcarię.

- Mówiąc prościej, dążenie do zdecentralizowanego zaufania szybko stało się katastrofą środowiskową – czytamy w raporcie BIS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / BIS: kryptowaluty mogą „zatrzymać Internet”