Biurowce na potęgę zbroją się w elektronikę

opublikowano: 03-09-2018, 22:00

Deweloperzy coraz chętniej inwestują w nowoczesne technologie, które mają łączyć użytkowników z budynkiem.

62 proc. przedsiębiorstw planuje w ciągu najbliższych 3 lat zwiększyć nakłady inwestycyjne na technologie związane z nieruchomościami — wynika z raportu CBRE EMEA Occupier Survey 2018. Eksperci zwracają uwagę, że nowe rozwiązania będą bardziej niż dotychczas skupiały się na pracowniku, a nie budynku. Dziś dwie na trzy firmy inwestują w systemy zarządzania energią, w przyszłościpostawią raczej na aplikacje nawigujące dla personelu i klientów.

— Z naszego badania wynika, że aż 69 proc. organizacji zdaje sobie sprawę, że w najbliższych latach innowacje zaczną mieć duży wpływ na prowadzoną przez nie działalność biznesową. Co więcej, w coraz większym stopniu technologia staje się scalona z obiektami, w których firmy mają biura. Kluczem do zrozumienia i właściwego wykorzystania innowacyjnych możliwości na rynku nieruchomości jest jednak przejście od myślenia skupionego na budynkach do podejścia zorientowanego na użytkowników — mówi Igor Czmyr, szef działu strategii środowiska pracy w CBRE.

Zdaniem eksperta CBRE, najemcy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę, bo już dziś w wielu biurowcach możemy korzystać m.in. z aplikacji do odnalezienia interesującej nas lokalizacji czy sterowania najbliższym otoczeniem, np. światłem i temperaturą przy biurku.

Nowe technologie na rynku nieruchomości biurowych w Polsce już obecnie mają wiele zastosowań. Firmy dostrzegły ich użyteczność na każdym etapie procesu deweloperskiego, począwszy od projektowania, a skończywszy na zarządzaniu budynkiem.

— W Mennica Legacy Tower wdrożyliśmy system BIM (business information modeling), pozwalający na stworzenie pełnego modelu architektonicznego i wprowadzenie do niego wszystkich istotnych informacji dotyczących budynku. Umożliwiło to wyeliminowanie większości kolizji na etapie projektowania, a później będzie to użyteczne narzędzie dla zarządcy nieruchomości. Wykorzystujemy także technologie AR i VR, umożliwiające potencjalnym klientom m.in. wirtualny spacer po przyszłym biurze — mówi Marcin Wolff, project manager w Golub GetHouse.

HB Reavis podkreśla z kolei, że inwestuje w nowości, które nie są jedynie modnymi gadżetami, ale mają realne przełożenie na komfort użytkowników i oszczędność surowców.

— W Varso będzie można indywidualnie sterować temperaturą, a dodatkowy dostęp świeżego powietrza do wnętrza biur zapewnią trójszybowe, termoizolacyjne okna z uchylnymi panelami. Spore oszczędności przyniosą inteligentne, dwupoziomowe windy wyposażone w system odzysku energii — wyjaśnia Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland.

Innowacje technologiczne mają być też wyznacznikiem konkurencyjności inwestycji PHN. Firma podkreśla ich ekologiczny charakter.

— Wszystkie nasze obecne projekty biurowe spełniają normy przewidywane do wprowadzenia w 2021 r. W przyszłości planujemy wprowadzenie szeroko pojętego zarządzania budynkami za pomocą urządzeń mobilnych przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji — zapowiada Marcin Mazurek, prezes PHN.

56 proc. Tyle firm twierdzi, że w przyszłości wzrosną inwestycje w technologie służące poprawie doświadczeń użytkowników biurowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu