BIUROWIEC WTT NIE SKUSIŁ NAJEMCÓW

Radosław Górecki
30-03-2000, 00:00

BIUROWIEC WTT NIE SKUSIŁ NAJEMCÓW

Jedynie KPMG zdecydowało się wynająć powierzchnię w gmachu Daewoo

Wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie oddany biurowiec Warsaw Trade Tower, na który Daewoo wydało około 120 mln USD. Na razie jedynym najemcą jest firma KPMG, która wynajęła 6 tys. mkw. powierzchni. Oficjalnie miała się wprowadzić do WTT w kwietniu. Wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie.

W grudniu 1999 r. biurowiec Warsaw Trade Tower, należący do spółki Dae-Pol, zyskał pierwszego i — na razie — jedynego najemcę. Została nim międzynarodowa firma konsultingowa KPMG, której przedstawiciele podpisali umowę najmu na 6 tys. mkw. Tymczasem wciąż nie wiadomo, kiedy biurowiec zostanie oddany do użytku.

Z informacji prasowej datowanej na 22 grudnia 1999 r. wynikało, że KPMG przeprowadzi się do nowej siedziby w kwietniu 2000 r. Tymczasem Dorota Markert z KPMG odmówiła udzielenia informacji na temat daty przeprowadzki i tego, czy umowa najmu zawarta ze spółką Dae-Pol jest nadal aktualna.

Dziennikarze „PB” zapytali zatem przedstawicieli Dae-Polu o możliwość wynajmu 1500 mkw. powierzchni biurowej przez wydawcę pisma — firmę Bonnier Business. Antoni Bartnik z Dae-Polu stwierdził, że nie będzie z tym żadnych problemów. Kiedy jednak zaznaczyliśmy, że zależy nam na szybkiej przeprowadzce, odpowiedział, że „z tym to mogą być kłopoty”.

Nie odpowiadają

Z nieoficjalnych informacji wynika, że umowa najmu zawarta z KPMG jest jedyną podpisaną na ten obiekt.

— Prowadzimy zaawansowane negocjacje z poważnymi najemcami — deklaruje Bartosz Paprocki, zastępca dyrektora generalnego Dae-Pol.

Takich rozmów już nie prowadzi agencja nieruchomości Jones Lang LaSalle, która do jesieni 1999 r. była wyłącznym agentem WTT.

— Możemy współpracować z innymi agentami. Zależy to wyłącznie od warunków, jakie mogą nam zaproponować — uważa Bartosz Paprocki.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że spółka Dae-Pol nie ma środków na wykończenie obiektu. Na pytanie o to Bartosz Paprocki nie odpowiedział. Stwierdził natomiast, że nie jest wykluczona możliwość sprzedaży WTT.

— Jest to uzależnione od wiarygodnej i akceptowalnej oferty potencjalnego inwestora — twierdzi Bartosz Paprocki.

Sprzedać jest trudno

Obecnie na rynku biurowców w stolicy podaż nowych powierzchni znacznie przekracza popyt. Trudniej jest pozyskać najemców. Kilkakrotnie mówiło się o tym, że WTT zostanie sprzedany. Analitycy zwracają jednak uwagę na fakt, że najlepiej sprzedają się biurowce w całości lub w części wynajęte. Jeśli znalazłby się chętny na kupno WTT, to prawdopodobnie, bez podpisanych umów najmu, nabyłby ten obiekt poniżej kosztów jego budowy.

TYLE MOGLI MIEĆ: Cena za jeden mkw. w biurowcu WTT to 23,5 USD (ok. 94 zł). Gdyby Dae-Pol znalazł najemców na całą powierzchnię, do jego kasy wpływałoby ponad 728 tys. USD (ok. 2,9 mln zł) miesięcznie, nie wliczając w to VAT-u i kosztów eksploatacyjnych. fot. GK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / BIUROWIEC WTT NIE SKUSIŁ NAJEMCÓW