Biznes walczy o lepszy split payment

Jarosław Królak
opublikowano: 30-11-2017, 22:00

Konfederacja Lewiatan proponuje senatorom poprawki zmniejszające ryzyko firm wpadnięcia w kłopoty finansowe z powodu split paymentu.

Split payment (podzielona płatność VAT) to oczko w głowie Ministerstwa Finansów (MF). Ma być najcięższym działem wymierzonym w oszustów podatkowych, bo do minimum ogranicza możliwość wyłudzeń VAT (zamknięty krwiobieg między kontami VAT). Wczoraj uchwaloną przez Sejm 9 listopada ustawą o systemie split payment zajmowali się senatorowie z komisji budżetu i finansów publicznych. W posiedzeniu aktywnie uczestniczył też przedstawiciel Konfederacji Lewiatan.

Nie
tracą nadziei Konfederacja Lewiatan ma jeszcze nadzieję, że uda się w Senacie
wprowadzić chroniące firmy poprawki do ustawy o split payment, pilotowanej
przez Pawła Gruzę, wiceministra finansów.
Zobacz więcej

Nie tracą nadziei Konfederacja Lewiatan ma jeszcze nadzieję, że uda się w Senacie wprowadzić chroniące firmy poprawki do ustawy o split payment, pilotowanej przez Pawła Gruzę, wiceministra finansów. Fot. Marek Wiśniewski

— Przedsiębiorcy popierają wprowadzenie systemu split payment, który może być skuteczny w zwalczaniu wyłudzeń, lecz obawiają się, że może on pogorszyć ich płynność finansową, szczególnie najmniejszych firm. Dlatego proponujemy poprawki do ustawy, które to ryzyko ograniczą — mówił Przemysław Pruszyński z Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Organizacja ta postuluje przede wszystkim, aby Senat skrócił z 25 do 15 dni termin oczekiwania na zwrot VAT firmom, które wejdą w mechanizm split payment.

— W celu ograniczenia negatywnych skutków funkcjonowania systemu podzielonej płatności w postaci ograniczenia płynności finansowej firm proponujemy, aby wynikająca z deklaracji podatkowej nadwyżka podatku VAT zwracana była podatnikowi na jego konto już po 15 dniach od złożenia rozliczenia. Dzięki temu podatnik wcześniej będzie mógł wykorzystać własne pieniądze na zapłatę w systemie split payment podatku VAT wynikającego z faktur — argumentuje Przemysław Pruszyński.

Kolejne postulaty biznesu to skrócenie z 60 do 30 dni terminu, w którym naczelnik urzędu skarbowego wydaje zgodę (lub odmawia) na użycie pieniędzy z konta VAT na inne cele biznesowe oraz umożliwienie firmom opłacania z kont VAT również składek na ZUS (ustawa pozwala tylko na finansowanie z nich VAT na rzecz kontrahentów i płacenie VAT fiskusowi). Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister finansów Paweł Cybulski (zastępował pilotującego ustawę wiceministra Pawła Gruzę), w sposób bardzo ogólny wyraził sprzeciw z powodu możliwego negatywnego wpływu proponowanych zmian na sytuację budżetu państwa. Ostateczną decyzję podejmie cały Senat na posiedzeniu plenarnym. Senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący komisji, pytał przedstawicieli MF, czy rząd zamierza przesunąć wejście w życie systemu split payment (ustawa mówi, że zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2017 r.). Zbigniew Makowski, wicedyrektor departamentu VAT w MF, odpowiedział, że jeszcze nie zapadły w tym zakresie wiążące decyzje.

— Prowadzone są rozmowy ze środowiskiem bankowym i wypracowywany jest kompromis. Prawdopodobnie w najbliższych dniach zostanie przedstawione rozwiązanie — mówił Zbigniew Makowski.

Czwartkowy „DGP” podał, że wejście w życie systemu podzielonej płatności ma być przesunięte na 1 lipca 2018 r. Split payment polega na tym, że nabywca może zdecydować, czy dostawcy płaci całą kwotę brutto, czy tylko netto, a kwotę VAT przesyła na jego specjalne konto VAT (pod kontrolą fiskusa). Dzięki temu uniknie problemów, gdyby sprzedawca okazał się oszustem podatkowym, i zyska kilka innych korzyści (np. zwrot VAT w 25 dni). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Biznes walczy o lepszy split payment