BIZNESMENI SUGERUJĄ ZMIANY W POLITYCE

Renata Zawadzka
opublikowano: 19-01-2000, 00:00

BIZNESMENI SUGERUJĄ ZMIANY W POLITYCE

Business Centre Club zadeklarował zdecydowane wsparcie partii, która zapewni Polsce rozwój gospodarki rynkowej

Jak co roku w Teatrze Wielkim w Warszawie uhonorowano najlepszych polskich przedsiębiorców. Spośród 160 firm pretendujących do tytułu Lidera Polskiego Biznesu nominowano 33. Złote satuetki otrzymało osiem. Nagrodę specjalną za pokojowe przeprowadzenie kraju od socjalistycznego planowania do prawdziwego rynku i demokracji wręczono Tadeuszowi Mazowieckiemu. Przedstawiciele polskiego biznesu tłumnie zgromadzeni w sali Teatru Wielkiego zgotowali mu owację na stojąco. Wybór laureata i już zaznaczająca się gorączka przedwyborcza sprawiły, że Wielka Gala BCC upłynęła w tym roku w atmosferze oczekiwania na przemiany w polityce i gospodarce. Prezes Marek Goliszewski w przemówieniu inauguracyjnym nawoływał członków klubu do udzielenia w najbliższych wyborach zdecydowanego wsparcia partii, która zapewni Polsce rozwój gospodarki rynkowej. Sugerował też możliwość utworzenia partii ludzi przedsiębiorczych.

TO NIE KAMPANIA: Choć zgromadzeni w Teatrze Wielkim przedsiębiorcy spieszyli pogratulować Tadeuszowi Mazowieckiemu udanego startu do kampanii wyborczej, ten zapewniał, że nie zamierza brać udziału w politycznej grze.

WSPOMÓC INNYCH: Trzeba wielu lat efektywnego działania, by zasłużyć na nominację. Ważnym kryterium oceny przedsiębiorstwa jest działalność na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy. Toteż członkowie BCC biorą udział w działalności charytatywnej — podkreśla Witold Zaraska, prezes Exbudu, wręczając czek na 20 tys. zł Markowi Kotańskiemu, twórcy Monaru-Markotu.

MENEDŻER W CENIE: Mam satysfakcję, kiedy przyjeżdżam do miejsc zaznaczonych na mojej osobistej mapie Polski, gdzie kiedyś podejmowałem najbardziej ryzykowne decyzje i widzę, że firmy działają dobrze. Jednak to nie zasługa takiego biurokraty jak ja, a ludzi, którzy wkładali w proces prywatyzacji swój kunszt menedżerski. Do nagród dochodzą takie właśnie firmy, w których proces ten przebiegał z udziałem dobrego menedżera — mówi Janusz Lewandowski, poseł.

PORA NA JEDNOZNACZNE DECYZJE: Nasz kraj stoi na rozdrożu. Musimy zdecydować, czy Polska ma być krajem socjalnym czy kapitalistycznym. Czy ma wspierać bankrutów czy tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Musimy być tak zdecydowani, jak niegdyś premier Tadeusz Mazowiecki. Dlatego jemu przyznaliśmy nagrodę specjalną BCC — mówi Marek Goliszewski, prezes BCC, uzasadniając wybór laureata.

RECEPTA: Myślę, że sytuacja polskiej gospodarki uległaby znacznej poprawie, jeśli szefowie wszystkich partii udawaliby się do BCC po instrukcje i błogosławień-stwo — żartobliwie zauważa Ryszard Polański, prezes Wólczanki, odbierając Złotą Statuetkę.

NA TOPIE: Hanna Gronkiewicz- -Waltz, prezes NBP, cieszy się stałą, ogromną popularnością. Na Gali BCC największe tłumy gromadziły się wokół niej i wokół posła Janusza Lewandowskie-go, któremu zresztą laureaci przyznają ogromny udział we własnych sukcesach.

DAMA BIZNESU: Dr Irena Eris, szefowa firmy, której dała własne nazwisko, uzyskała nominację do tytułu Lidera Polskiego Biznesu, została też wyróżniona w konkursie Fair Play, przeprowadzonym przez KIG. Rosną więc szanse, że już niebawem przyjdzie pora na Złotą Statuetkę.

WARTO POWALCZYĆ: Pani Elżbieta Chojnowska podczas aukcji dzieł sztuki z taką pasją przelicytowywała konkurentów, że cena obrazu Beksińskiego skoczyła z 700 na 4400 zł. — To już kolejne dzieło, które z gali BCC trafia do naszej kolekcji — cieszy się jej mąż Przemysław Chojnowski, prezes Olmexu.

TO TEŻ LOBBYING: Marek Goliszewski nie omija żadnej okazji, by zacieśniać więzy z przedstawicielami top menagementu największych polskich firm. Obiektyw fotoreportera przyłapał go w trakcie rozmowy z Barbarą Lundberg, szefową Elektrimu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Zawadzka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / BIZNESMENI SUGERUJĄ ZMIANY W POLITYCE