Biznesowe kłopoty z danymi

08-01-2017, 22:00

W nowym roku firmy będą musiały zmierzyć się z problemami cyfrowymi, które pojawiły się na skutek nieefektywnej polityki zarządzania.

Przedsiębiorcy coraz bardziej interesują się tematem danych i ich analizy. W przyszłym roku wielu z nich będzie zmuszonych stawić czoła problemowi określanym jako „dark data”, czyli danych, których do tej pory nie wykorzystywały ze względu na trudności związane z oszacowaniem ich potencjału. Chodzi o informacje, z których przedsiębiorstwa nie zdają sobiesprawy, nie wiedzą, jak je przetworzyć, lub uważają te działania za zbyt kosztowne.

Problem jest poważny, ponieważ według szacunków IDC, około 80-90 proc. wszystkich danych w internecie stanowi właśnie ten typ. Drugi problem to „orphaned data” — pojedyncze, wyrwane z kontekstu dane, które nie zostały umieszczone w szerszym ekosystemie cyfrowym, wskutek czego trudno jest ocenić ich biznesową przydatność. Wymagają one zestawienia z innymi, aby były użyteczne.

— W efekcie wiele takich danych jest po prostu sztucznie utrzymywanych, zajmując tylko miejsce na firmowych serwerach.W nadchodzącym roku biznes musi się z nimi zmierzyć i będzie miał dwa wyjścia: albo wyrzuci je do kosza, albo sprawdzi ich realną wartość poprzez integrację z danymi z zewnętrznych platform DMP. Tylko w ten sposób przedsiębiorca będzie mógł stwierdzić, czy ma pod ręką dane wartościowe i użyteczne, czy też są to tylko cyfrowe przeżytki, których firma bez żalu może się pozbyć. Myślę, że 2017 r. pod tym względem przyniesie już konkretne rozstrzygnięcia i firmy podejmą trud zbadania zawartości i przydatności dark data oraz orphaned data — mówi Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies.

Okazuje się, że aż 41 proc. danych globalnych przedsiębiorstw nie było modyfikowanych od ostatnich trzech lat — podaje Data Geonomics Index. Co ciekawe, 12 proc. danych w ciągu siedmiu minionych lat nigdy nie zostało nawet otwartych, a 33 proc. zbieranych przez firmy dokumentów klasyfikuje się jako ROT, czyli zbędne, przestarzałe lub nieistotne.

Według Vanity Technologies osierocone dane zajmują na serwerach firm o około 222 proc. więcej przestrzeni niż pozostałe, a menedżerowie IT nie pozbywają się ich w nadziei, że w przyszłości okażą się przydatne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Biznesowe kłopoty z danymi