Blik na nowy rok

System płatności mobilnych tworzony przez sześć banków ruszy w styczniu.

Kiedy w czerwcu 2013 r. sześć banków ogłaszało powstanie Polskiego Standardu Płatności (PSP), Wojciech Sobieraj, prezes Aliora, zapowiadał, że komórkami będziemy płacić już na święta. Złośliwi długo powtarzali, że nie sprecyzował, na które. Wiele wskazuje na to, że na najbliższe Boże Narodzenie krajowy system płatności mobilnych również nie będzie gotów, ale tuż po nowym roku Blik, bo tak nazywa się aplikacja, wystartuje.

— W styczniu klienci sześciu banków będą mogli korzystać z aplikacji płatniczej Blik — mówi Tomasz Niewiedział, szef rady nadzorczej PSP i pionu bankowości mobilnej i internetowej w BZ WBK. Można utyskiwać na powolność procesu powstawania standardu, jednak trzeba dodać, że jest to przedsięwzięcie bez precedensu w bankowości na świecie, jeśli chodzi o skalę projektu i liczbę uczestników.

Podobne koalicje tworzą się w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, działają w Japonii, Turcji, Szwecji czy USA, jednak nigdzie zasięg nie jest tak duży jak w Polsce, gdzie PSP obejmuje dwie trzecie rynku.

Tomasz Niewiedział zauważa, że już na starcie z Blika może korzystać 2 mln klientów, którzy teraz aktywnie korzystają z aplikacji bankowych. Spory potencjał jak na start. Z czasem dołączać będą kolejni klienci sześciu banków, a mowa jest tutaj o kilkunastu milionach osób. Adam Malicki, szef PSP, studzi przesadnie optymistyczne oczekiwania co do rozwoju usługi, zastrzegając, że nie będzie to proces szybki. Minie sporo czasu, zanim usługa przyjmie się wśród klientów i w ogóle na rynku. Na razie PSP gromadzi sześć banków, a lista potencjalnych uczestników liczy kilkanaście instytucji. Nie ma na niej Pekao, drugiego co do wielkości gracza na rynku, który ma własną aplikację płatniczą Peopay oraz własną, trzecią w kraju, sieć terminali.

Sporo do zrobienia jest też po stronie agentów rozliczeniowych. Płatności Blik obsługuje na razie tylko eService, i to tylko w części terminali. Choć i tu są dobre wiadomości. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że dwóch agentów rozliczeniowych — First Data oraz IT Card — podpisały umowy z PSP i będą

obsługiwać transakcje komórkowe. Nie wcześniej jednak niż w drugim kwartale przyszłego roku. Znowu zwłoka, jednak jeśli obydwaj agenci będą gotowi do działania, zasięg akceptacji Blika przekroczy połowę terminali w kraju. PSP i koalicjanci widzą potencjał rozwoju usługi w pierwszym etapie nie na rynku POS-ów, ale w płatnościach typu peer-to-peer oraz wypłaty z bankomatów.

Co do terminali, to spore nadzieje wiążą z możliwościami przekształcenia Blika w aplikację do akceptacji transakcji komórką. Mogliby z niej skorzystać mali akceptanci, którzy ze względu na koszty obsługi nie używają klasycznych terminali. PSP jest już po rozmowach z dostawcą oprogramowania integrującego kasy fiskalne z aplikacją w telefonie. Do koalicji należą obecnie Alior, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, Millennium i PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Blik na nowy rok