Blisko 60 mln zł dla młodych naukowców

opublikowano: 20-12-2017, 17:01
aktualizacja: 20-12-2017, 17:02

Od diagnostyki medycznej po fotowoltaikę - Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekazała kolejną pulę finansowania dla 18 zespołów badawczych. Trwa już nabór do kolejnych konkursów z grantami.

Niebawem ruszą prace nad projektami badawczymi zgłoszonymi do konkursów ogłaszanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. W rozstrzygniętej właśnie edycji programów Team, Team-Tech oraz Team-Tech Core Facility i Team-Tech Core Facility Plus naukowcom przyznano w sumie 57 mln zł. Badania będą realizowane we współpracy z krajowymi podmiotami gospodarczymi, a także z zagranicznymi naukowcami i instytutami. 

Prof. Dorota Gryko z Instytutu Chemii Organicznej
Zobacz więcej

Prof. Dorota Gryko z Instytutu Chemii Organicznej Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Finansowanie otrzymała m.in. prof. Dorota Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie. Przyznano jej blisko 3,5 mln zł na opracowanie nowych metod usuwania zanieczyszczeń organicznych w środowisku oraz określenie nowych zagrożeń wynikających z nadużywania środków farmakologicznych. Przetestowana zostanie możliwość wykorzystania do tego witaminy B12 i energii słonecznej. Projekt będzie realizowany w ramach programu Team.

Kolejne 3 mln zł (Team-Tech) mają umożliwić opracowanie testu diagnostycznego określającego poziom ryzyka utraty przeszczepionej nerki u pacjentów z mikroangiopatiami zakrzepowymi. Projekt będzie realizowany w firmie Warsaw Genomics przez zespół dr Anny Wójcickiej. 

1,5 mln zł z programu Team-Tech Core Facility Plus otrzymał dr Witold Konopka z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie, który zajmie się budową platformy do analiz modeli zwierzęcych do zastosowania w badaniach biomedycznych. 

Pieniądze trafiły w sumie do 18 zespołów. Pełna pula dotacji wynosiła 57 mln zł. W najbliższym czasie będzie można aplikować o kolejne granty badawcze. Obecnie trwają nabory do konkursów we wszystkich czerech programach: Team (badania przełomowe w skali międzynarodowej), Team-Tech (prace B+R istotne z gospodarczego punktu widzenia), Team-Tech Core Facility i Team-Tech Core Facility Plus (wpływające na rozwój rynku usług badawczych dla odbiorców biznesowych). Aplikować można do 15 stycznia 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Blisko 60 mln zł dla młodych naukowców