Blockchain uwiódł Mariusza Grendowicza

opublikowano: 07-08-2018, 22:00

Menedżer z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w bankowości zasili szeregi blockchainowego start-upu.

Coinfirm to brytyjsko-polski fintech, który dostarcza firmom blockchainowe rozwiązania, umożliwiające im prowadzenie biznesu zgodnie z regulacjami w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i identyfikacji klienta. Start-up, aby wzmocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej, w zeszłym roku utworzył wewnątrz spółki radę doradców, do której aktualnie werbuje pierwszoligowych ekspertów z różnych stron świata. W Polsce Coinfirm właśnie nawiązał współpracę z Mariuszem Grendowiczem, menedżerem, który może się pochwalić 35-letnim doświadczeniem w branży finansowej.

— Branża finansowa podlega ciągłym zmianom, spowodowanym między innymi przez dynamiczny rozwój firm z obszaru fintech, jak również ewoluujące regulacje prawne. Nowe technologie — jak m.in. blockchain — mogą być rozwiązaniem wielu tych wyzwań. Współpracując z Coinfirm, będę mógł wykorzystać swoje doświadczenie i zrozumienie wyzwań branży finansowej, aby tworzone oprogramowanie w pełni odpowiadało potrzebom banków, czy ubezpieczycieli — mówi Mariusz Grendowicz.

Mariusz Grendowicz stał za sterami takich instytucji jak mBank czy polskiego oddziału banku ABN AMRO. Był również wiceprezesem banku BPH. Menedżer zasiada także w radzie nadzorczej firmy ubezpieczeniowej Aviva, pozarządowej organizacji ekologicznej World Wide Fund for Nature (WWF), funduszu inwestycyjnego MCI, firmy deweloperskiej Globe Trade Centre i Getin Noble Banku.

Co skłoniło tak doświadczonego bankowca to współpracy ze start-upem?

— Intuicja mi podpowiada, że blockchain zrewolucjonizuje wiele sektorów gospodarczych, w tym również bankowy. Fala transformacji systemów dotknie wiele krajów, w tym Polskę. Nie chcę biernie się temu przyglądać, dlatego dołączyłem do Coinfirmu, który tworzą znane mi osoby. Ponadto, niezwykle ciekawym, dotychczas mi nieznanym, wyzwaniem jest pomoc w budowaniu prawdziwie globalnej firmy technologicznej, wywodzącej się z Polski — tłumaczy menedżer.

Mariusz Grendowicz wierzy, że technologie ogólnie, a blockchain w szczególności, mogą wręcz rewolucyjnie obniżyć koszty funkcjonowania banków. Jego zdaniem jednak — nowe rozwiązania wdraża się w bankach nie rewolucyjnie, a ewolucyjnie. Dlatego podmiot zewnętrzny znacznie sprawniej wdroży zupełnie nowe rozwiązania niż konserwatywny z natury bank działający samodzielnie.

— Nasze rozwiązania stanowią odpowiedź na coraz większe wyzwania compliance, przed którymi stoi branża finansowa, na przykład dotyczące wprowadzania tzw. trwałego nośnika czy spełniania wymogów dotyczących procedur AML. Dzięki rozległej wiedzy i doświadczeniu Mariusza Grendowicza w kierowaniu i nadzorowaniu największych instytucji finansowych, będziemy mogli tworzyć produkty jeszcze lepiej przystosowane do realiów branży finansowej i wdrażać coraz więcej rozwiązań opartych na technologii blockchain, które pozwolą tym organizacjom zwiększyć bezpieczeństwo i transparentność świadczonych usług — zaznacza Paweł Kuskowski, współzałożyciel i prezes Coinfirmu.

Do rady doradców Coinfirmowi udało się przyciągnąć, oprócz eksperta z Polski, jeszcze sześć osób. Pierwsza do start-upu dołączyła Ruth WandhÖfer, dyrektor zarządzająca w Citi, odpowiedzialna za regulacje, strategie rozwoju firmy i innowacje. Julian Johnson, zanim wstąpił w szeregi brytyjskiego start-upu, związany był z informatycznymi gigantami, takimi jak SAP, Oracle i Microsoft. Joey Garcia jest współwłaścicielem kancelarii ISolas — według międzynarodowej organizacji Chambers and Partners uznany za jednego z czołowych prawników specjalizujących się w blockchainie i kryptowalutach. Harry Saito może pochwalić się doświadczeniem na stanowisku dyrektora wykonawczego w KPMG, a wcześniej przez wiele lat pracował w japońskim banku centralnym. Hazem Danny Al Nakib jest ekspert w dziadzinie Initail Coin Offering (ICO), doradzał największemu bankowi Kanady — Royal Bank of Canada. W czerwcu przewodniczącym rady doradczej coinfirmu został John Dembitz, który po rozpoczęciu kariery jako konsultant McKinsey, a następnie CEO firm doradztwa strategicznego, zbudował własną firmę doradczą specjalizującą się w projektach technologicznych dla sektora finansowego, którą następnie sprzedał do Deloitte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu