Czytasz dzięki

Blondyni wstrząsną światem

opublikowano: 30-12-2019, 22:00

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach). Nie jest to tekst informacyjny.

Na początku nowego roku Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, korzystając z ogromnej większości w parlamencie, nie tylko ratyfikuje umowę o wyjściu z Unii Europejskiej, ale także przejmie pełną kontrolę nad procesem negocjacji umowy handlowej. Po stronie UE sytuacja nie będzie tak klarowna — w środku trudnych negocjacji kolejnej perspektywy budżetowej państwa członkowskie nie będą w stanie ustalić wspólnego stanowiska negocjacyjnego.

UKŁADANKA:
UKŁADANKA:
Wyjście piątej gospodarki świata z okresu przejściowego bez umowy w połączeniu z bolesnym dla eurogrupy spowolnieniem będzie szokiem podażowym, który doprowadzi chwiejące się od dekady w podstawach kraje śródziemnomorskie do kryzysu gospodarczego.
FOT. STEPHEN CHUNG_ZUMA PRESS_FORUM

Część państw zechce powstrzymać UK od deregulacji i nadmiernego obniżania podatków, inna grupa, z Polską i Niemcami na czele, skoncentruje się na utrzymaniu jak najłatwiejszego dostępu do brytyjskiego rynku. W rezultacie to strona brytyjska będzie lepiej przygotowana do tego zadania i gdy nadejdzie ostatni dzień czerwca, a więc moment na podjęcie decyzji co do przedłużenia okresu przejściowego, to UE okaże słabość i poprosi brytyjskiego premiera o zgodę. Boris Johnson jednak odmówi, mając już uzgodnione porozumienia z USA, Indiami i Australią.

Wiadomość o rychłym wyjściu piątej największej gospodarki świata z okresu przejściowego bez umowy w połączeniu z bolesnym dla eurogrupy spowolnieniem będzie szokiem podażowym, który doprowadzi chwiejące się od dekady w swoich podstawach kraje śródziemnomorskie (Włochy, Grecję, Portugalię, Hiszpanię) do kryzysu gospodarczego. Rentowność obligacji gwałtownie wzrośnie, co postawi pod znakiem zapytania zdolność do spłaty zobowiązań tych państw. Europejski Bank Centralny, w przeciwieństwie do 2009 r., nie będzie już miał narzędzi do zareagowania na tak duże tąpnięcie, tym bardziej że rynkowi analitycy nie mają tak dużego zaufania do Christine Lagarde, jak mieli do Mario Draghiego. Jednocześnie pod naciskiem Donalda Trumpa Międzynarodowy Fundusz Walutowy odmówi współpracy.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W takiej sytuacji, mając do wyboru ogromny „pakiet ratunkowy” bądź rozpad strefy euro, Niemcy zdecydują się na tę drugą opcję. Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja i Cypr opuszczą wspólną walutę, jednak kraje pozostające w strefie euro zobowiążą się pokryć należności wykluczonych państw. Następnego dnia wyżej wymienione państwa przywrócą swoje dawne waluty, dokonają dewaluacji i rozpoczną reformy swoich gospodarek. Rentowność ich obligacji sięgnie jednak kilkudziesięciu procent, co utrudni realizację podstawowych zadań administracji.

Kryzys za zachodnią granicą dotknie także Polskę. Prawo i Sprawiedliwość nie poradzi sobie z trudną sytuacją, bowiem nigdy wcześniej nie zarządzało państwem podczas kryzysu. W efekcie pod koniec wakacji Jarosław Kaczyński ogłosi przyspieszone wybory. Powołany kilka miesięcy wcześniej Ruch 4 Czerwca z Donaldem Tuskiem na czele wygra te wybory, tworząc koalicję z PSL-em. Współrządzenie będzie o tyle prostsze, że w drugiej turze wyborów prezydenckich minimalną przewagą na głowę państwa wybrany zostanie Szymon Hołownia.

Za oceanem Donald Trump swoją twardą postawą wobec Europy zyska popularność wśród klasy robotniczej i wygra reelekcję, przy okazji odzyskując większość w Izbie Reprezentantów i powiększając przewagę w Senacie. Chiny stracą przewagę negocjacyjną wraz z unijnym kryzysem, dlatego współpraca handlowa między tymi dwoma gospodarczymi mocarstwami toczyć się będzie pod dyktando USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane