Bloomberg: Belka stracił wpływ na RPP

opublikowano: 24-11-2014, 12:42

Pięć miesięcy po ujawnieniu nagrania, na którym mówi o „pieprzonej RPP”, prezes NBP Marek Belka stracił zdolność wpływania na to ciało, pisze Bloomberg.

Marek Belka
Zobacz więcej

Marek Belka Marek Wiśniewski

Trzech anonimowych informatorów agencji twierdzi, że publikacja nagrania zdestabilizowała Radę Polityki Pieniężnej, a Belka, któremu zostało ponad 1,5 roku kadencji, nie ma już zdolności przeważania opinii podczas dyskusji nad polityką pieniężną. Jerzy Hausner, który był obiektem personalnego ataku na nagraniu, nawet nie patrzy na Belkę podczas posiedzeń, twierdzi informator Bloomberga. Agencja pisze, że w RPP „emocje walczą z ekonomią” i może to mieć wpływ na politykę pieniężną. 

- Biorąc pod uwagę stopień animozji wobec niego ze strony niektórych członków, doszło do całkowitego załamania normalnej roli przewodniczącego, którą jest formowanie konsensusu, kierowanie przebiegiem dyskusji i ustalania jej ram – uważa Peter Attard Montalto, strateg rynków wschodzących w Nomura International w Londynie. 

Instrumenty pochodne pokazują najniższy poziom oczekiwań na cięcie stóp od czerwca, nawet w sytuacji, kiedy własna prognoza banku centralnego pokazuje, że inflacja będzie znajdować się poniżej celu do 2016 roku.
 
- To niebezpieczna sytuacja. Jest tak, że Belka nie kontroluje lub nie wywiera poważnego wpływu na RPP. To oznacza, że jej decyzje są raczej wynikiem kapryśnych reakcji poszczególnych członków niż stanem gospodarki – powiedział Bloombergowi Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Bloomberg: Belka stracił wpływ na RPP