BM BPH: GPW powinna kontynuować wzrost

Marek Druś
opublikowano: 06-12-2001, 09:12

W dniu dzisiejszym oczekujemy wzrostu indeksów. Po znacznych wahań indeksów na sesji wczorajszej ostatecznie rynek lekko wzrósł przy znacznie większych obrotach. Po wzrostowym otwarciu, akcje zaczęły zniżkować pomimo znakomitej koniunktury na giełdach zachodnich. Należy sądzić, że powodem spadków była informacja o planach spłaty zadłużenia ZUS wobec OFE.

Zgodnie z opublikowaną przez agencje deklaracja przedstawicieli rządu, do OFE trafi w roku przyszłym 11,6 mld zł. i kwota ta zawiera jedynie część zaległości. Oznacza to, ze spłata zaległości może być odsunięta w czasie. W drugiej części sesji nastąpiła poprawa notowań w wyniku czego ostatecznie WIG 20 wzrósł nieznacznie w relacji do dnia poprzedniego. W dniu dzisiejszym należy się spodziewać reakcji na gwałtowną zwyżkę na rynku amerykańskim. Najwyraźniej tamtejszy rynek dyskontuje przyszłą poprawę koniunktury gospodarczej. Bezpośrednim powodem wzrostów w USA były dobre dane indeksu aktywności gospodarczej dla sektora usług w listopadzie (NAPM) który wzrósł do 51,3 pkt. z 40,6 pkt. w październiku. Popyt na usługi, które stanowią prawie połowę całkowitej konsumpcji w USA świadczy o wzrastającym popycie na rynku amerykańskim. Ponadto, do zwyżek na giełdzie w USA przyczyniły się informacje ze spółek technologicznych (Oracle i Cisco), zgodnie z którymi najgorszy okres już minął. W dniu dzisiejszym mamy do czynienia z posiedzeniem ECB, który jednak nie powinien zdecydować się na obniżenie stóp procentowych i to jest uwzględnione przez rynki. Na naszym rynku będą oddziaływać dane o zaangażowaniu OFE na giełdzie, z których wynika, ze największe fundusze oczekują wzrostów na rynku. To może się także przyczynić do lepszej oceny rynku przez inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH: GPW powinna kontynuować wzrost