BM BPH PBK: szanse na nieoczekiwane odbicie

opublikowano: 26-07-2002, 11:01

W USA kolejna sesja z wysoką zmiennością. Wczoraj najgorzej zachował się Nasdaq Composite – indeks spadał właściwie przez całą sesję. Bezpośrednią przyczyną były kiepskie prognozy TSMC (tajwański producent mikroprocesorów). To przełożyło się nie tylko na sektor półprzewodników, ale na cały rynek technologiczny (mocno spadał m.in. Microsoft). Nastrojów nie poprawiał także AOL Time Warner – Komisja Papierów Wartościowych prowadzi dochodzenie w sprawie praktyk księgowych stosowanych w dziale internetowym spółki. Na NYSE panowała lepsza atmosfera. DJIA w pierwszej fazie sesji notował ponad 1% wzrostu. Później przyszło osłabienie spowodowane plotkami, że Komisja Papierów Wartościowych wszczęła postępowanie w sprawie pomocy banków w ukrywaniu długów Enron. Co ciekawe dużego wpływu na notowania nie miały kiepskie dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku – spadły aż o 3,8% podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,5%. Obroty zarówno na NYSE jak i na Nasdaq’u były bardzo wysokie – w porównaniu ze środą jednak nieco spadły.

Zakończenie w USA jest dość niejednoznaczne (duży spadek Nasdaq Composite i bardzo dobre zachowanie DJIA) i nie stanowi wskazówki ani dla rynków zachodnioeuropejskich ani dla naszego. W takiej sytuacji można przypuszczać, że na otwarciu będziemy mieć kontynuację spadku. Paliwa do spadku mogą dostarczyć spekulacje dotyczące obniżenia prognoz finansowych przez Pekao i BRE. Rynek jednak prawdopodobnie te informacje już zdyskontował, dzisiaj akcje mogą oddawać ostatni zniechęceni. Paradoksalnie może dojść nawet do sytuacji, że plotki wykorzystane zostaną przez dużych inwestorów do odebrania akcji ze słabych rąk i po początkowych spadkach kursy zaczną rosnąć. Warto zwrócić uwagę, że większość inwestorów czeka na test poziomu 1000 pkt na WIG20, na tym poziomie też duża część graczy zamierza dokonać spekulacyjnych zakupów. W takiej sytuacji może okazać się, że test 1000 pkt zostanie odsunięty w czasie a popyt uderzy już w trakcie dzisiejszej sesji – z poziomu o 1-1,5% poniżej wczorajszego zamknięcia. Wyprzedanie rynku jest ogromne i odbicie prawdopodobne jest właściwie w każdej chwili. Dzisiejsza sesja może być dobrym momentem do takiego właśnie nieoczekiwanego odbicia.

Dariusz Nawrot

BM BPH PBK S.A.

http://www.bm.bphpbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH PBK: szanse na nieoczekiwane odbicie