BM BPH: Prokom i Apexim zbudują sieć pocztową

05-10-2001, 09:49

Spółki podpisały kontrakty związane z budową sieci rozległej Poczty Polskiej. Pod koniec września Poczta Polska zaleciła spółce zależnej (51% KZ) Postdata budowę informatycznej sieci ogólnopolskiej. Szacunkowa wartość kontraktu to blisko 180 mln zł. Drugim wspólnikiem spółki Postdata jest Prokom (49% KZ).

Wczoraj Prokom Software poinformował o zawarciu ze spółką Postdata kontraktu o wartości 70 mln zł. dotyczącego realizacji sieci rozległej. Zawarcie kontraktu tego kontraktu nawet dla tak dużej firmy jaka jest Prokom jest bardzo istotne. Spółka osiągnęła w pierwszych dwóch kwartałach przychody w wysokości 383 mln zł co oznaczało wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jedynie o 9% co w porównaniu do dynamiki lat poprzednich jest bardzo niskim wskaźnikiem.

Również Apexim S.A. poinformował, że zawarł z Posatda umowę na dostawę rozwiązań informatycznych o wartości 45,9 mln zł. W przypadku tej spółki zdobycie kontraktu ma kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji spółki. W całym ubiegłym roku przychody spółki wyniosły jedynie 62 mln zł co było spadkiem w porównaniu do roku 1999r o 30%. Natomiast w dwóch pierwszych kwartałach br. Apexim osiągnął jedynie 13,4 mln zl przychodów. realizacja kontraktu może być punktem zwrotnym w spółce. Należy jednak biorąc pod uwagę ryzyko niemożności wywiązania się z umowy. Stan finansów spółki w szczególności po wypowiedzeniu w bieżącym tygodniu przez bank PeKaO S.A. umów kredytowych o wartości ponad 40 ml zł. jest bardzo zły. Do skokowego zwiększenia skali działalności operacyjnej spółka będzie potrzebowała dodatkowych znacznych środków obrotowych. Obecnie możliwości ich pozyskania ma bardzo ograniczone. Informacja o kontrakcie jest w krótkoterminowym czynnikiem pozytywnym. W horyzoncie średnio i długoterminowym nadal dominującym czynnikiem wpływającym na kurs akcji spółki jest ryzyko całkowitej utraty płynności płatniczej przez Apexim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH: Prokom i Apexim zbudują sieć pocztową