BmpAG uczy cierpliwości

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-03-2007, 00:00

Kurs wyrwał się z marazmu dzięki wynikom z 2006 r., ale podaż nie ustępuje

Wydawało się, że wreszcie nadeszły lepsze dni dla akcjonariuszy bmpAG, niemieckiego funduszu private equity. Kurs akcji długo nie mógł się wydostać z obszaru 8,80-10,30 zł, wreszcie w poniedziałek kupujący przypuścili atak, którego podaż nie zdołała zdusić i cena poszła do 11 zł. Na giełdzie we Frankfurcie, gdzie równolegle notowane są walory funduszu, cena zbliżyła się do 3 EUR, czyli trzyletniego maksimum. Cóż z tego, skoro wszystkie takie wyskoki szybko kończą się kontrą sprzedających. Wczoraj dzienne maksimum odnotowano 7,3 proc. nad kreską, ale zamknięcie było już dużo mniej efektowne.

Wczoraj nie pomogły nawet opublikowane przed sesją wstępne dane finansowe z 2006 r. Skonsolidowany wynik netto w 2006 r. wzrósł o 42 proc., do 3,1 mln EUR. Zysk na akcję zwiększył się dzięki temu do 0,18 EUR (mnożnik cena do zysku na poziomie 16,5) z 12 centów wypracowanych rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wzrosły z 2,1 mln EUR do 10,9 mln EUR, a wartość aktywów zarządzanych w pionach inwestycji bezpośrednich oraz doradztwa private equity wzrosła o 60 proc., do 77,1 mln EUR (300 mln zł, 17 zł na akcję). Zarząd liczy, że dynamika wzrostu w tym roku będzie podobna.

Pierwszy kwartał powinien być bardzo dobry, bo w lutym sprzedano udziały w Internet Service (za 1,03 mln zł), a wcześniej Toms Guides Publishing i workXL (w obu przypadkach nie ujawniono wartości transakcji, ze względu na skalę działalności tych firm nie były to jednak duże sumy). Wreszcie — upłynniono akcje portalu Bankier.pl, inkasując (razem z przejętym kilka dni temu w celu likwidacji funduszu CEEV) około 12 mln zł.

Okazją do kolejnych zysków (księgowych i gotówkowych) będą planowane na ten rok oferty publiczne przynajmniej dwóch cennych spółek — agencji e-marketingowej K2 Internet (bmp ma 46,7 proc. akcji, spółka wejdzie na warszawską giełdę) i firmy Revotar Biopaharmaceuticals (bmp ma połowę udziałów), zajmującej się m.in. opracowywaniem leków na astmę i łuszczycę. Ta ostatnia zadebiutuje we Frankfurcie. Dodatkowo sprzedane ma być przynajmniej pięć innych spółek portfelowych. Czy to przekona inwestorów do funduszu? W akcjonariacie przydaliby się mocniejsi gracze, bo wysoki free float (ponad dwie trzecie akcji proc.) przyczynia się do dużej niestabilności kursu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu