BNP: sprzedaj złotego kupuj… szekle

WST, Bloomberg
opublikowano: 19-05-2010, 08:50

Analitycy BNP Paribas radzą swoim klientom zajmowanie „długiej pozycji” na południowoafrykańskim randzie, tureckiej lirze i  izraelskim szekelu”. Sugeruje również sprzedaż polskiego złotego, węgierskiego forinta i czeskiej korony.

Zdaniem Elisabeth Gruie, stratega walutowego rynków rozwijających się z Londynu, uzasadnieniem jest ryzyko związane z kryzysem zadłużeniowym w Europie, odstraszające inwestorów od nabywania aktywów i walut krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Rekomendacja kontrastuje z prognozami analityków, jakie zebrał Bloomberg,  zakładających średnio 12-proc. zwyżkę notowań polskiej waluty do końca bieżącego roku, 11-proc. umocnienie forinta, które znacznie przewyższają oczekiwany wzrost szekla (4,4 proc.) nie mówiąc już o spodziewanym osłabieniu randa (o 0,3 proc.).

Izraelski szekel jest jedyną walutą z 10 krajów z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, która w 2010 r. wzmocniła się względem amerykańskiego dolara. Zysk sięga 0,3 proc. Rand traci 2,8 proc. zaś lira 3,1 proc.

Z kolei korona czeska osłabiła się o 11 proc., złoty o 12 proc. a forint o 16 proc.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BNP: sprzedaj złotego kupuj… szekle