BofA ML: Bądźcie przygotowani na letni rajd

Choć indeksy głównych globalnych rynków biją rekordy, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się korekty, uważa Michael Hartnett główny strateg inwestycyjny Bank of America Merrill Lynch.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Zdaniem specjalisty indeksy na nowe szczyty wypchnie łagodna polityka pieniężna banków centralnych oraz nieprzygotowanie inwestorów na scenariusz zwyżek. Według jego obliczeń politykę zerowych stóp procentowych prowadzi się w gospodarkach odpowiadających za 56 proc. światowego produktu. Tymczasem wielu inwestorów rozpoczęło zwiększanie udziału gotówki, co sugeruje, że większym zaskoczeniem byłoby dla nich przyspieszenie zwyżek. Jak zauważa, w tym momencie zwyżki wkroczyłyby już w spekulacyjną fazę.

„Zerowe stropy procentowe napędzają manie inwestycyjne na rynkach aktywów. Do wyjścia latem rynku akcji na szczyty powinna przyczynić się >>nieracjonalna wybujałość<< [termin ukuty przez byłego szefa Fedu Alana Greenspana]” – napisał w raporcie Michael Hartnett.

Zagrożenie większą korektą pojawi się według niego najprawdopodobniej dopiero jesienią, kiedy spadek bezrobocia w USA do niekomfortowo niskiego pułapu mógłby zmusić Fed do normalizacji polityki.

„Kiedy pojawi się zagrożenie końcem polityki zerowych stóp, zarówno rynek obligacji, jak i rynek akcji powinny się gwałtownie skorygować” – napisał Michael Hartnett.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu