Boom inwestycyjny w radioterapii

  • Alina Treptow
opublikowano: 10-09-2012, 00:00

Ośrodki leczenia nowotworów oprócz Voxela otworzy Euromedic oraz Nu-Med. Łącznie zainwestują ponad 200 mln zł.

Polscy przedsiębiorcy wypowiadają wojnę nowotworom i ruszają z megainwestycjami. Ośrodek radioterapii buduje spółka medyczna Euromedic, z holenderskiej grupy o tej samej nazwie, oraz gdańska firma diagnostyczna Nu-Med. Euromedic (nie mylić z katowicką spółką EuroMedic, specjalizującą się w leczeniu chorych ze stwardnieniem rozsianym) kończy właśnie czwartą placówkę radioterapii w Otwocku. Będzie ona działała na terenie szpitala onkologiczno-kardiologicznego Europejskie Centrum Zdrowia.

— Inwestycja pochłonie 75 mln zł. Pierwsi pacjenci przekroczą jej próg w grudniu bieżącego roku — zapowiada Maciej Kowalski, prezes spółki Euromedic Onkoterapia.

Spółka nie ma problemu z finansowaniem, ponieważ może liczyć na bogatego inwestora. Cztery lata temu w całą grupę zainwestował fundusz private equity Montagu, który kilka miesięcy temu zwiększył zaangażowanie, stając się inwestorem większościowym. Polscy konkurenci, mimo że nie mogą liczyć na takie wsparcie, nie oddadzą łatwo pola. Inwestycja Nu-Medu, pomorskiej sieci diagnostycznej, jest na jeszcze bardziej zaawansowanym etapie.

— Pierwszych pacjentów do elbląskiej placówki planujemy zaprosić na początku listopada — mówi Henryk Niewadzioł.

Inwestycja pochłonęła około 60 mln zł. Za te pieniądze gdańska spółka kupiła trzy urządzenia do radioterapii, wyposażyła sale dla pacjentów (25 łóżek) oraz przychodnię, a także wybudowała część hotelową dla pacjentów i ich rodzin. Jeszcze większy ośrodek chce postawić sieć diagnostyczna Voxel, notowana na NewConnect, o planach której pisaliśmy pod koniec lipca. Przy współpracy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wybuduje w Katowicach ośrodek diagnostyczno-terapeutyczny za 70-80 mln zł.

Cała inwestycja ma zostać zakończona do końca 2013 r., a pierwsza część, zajmująca się diagnostyką, w tym roku. Na pomoc biznesu liczą również publiczne szpitale. Przetarg na budowę i zarządzanie ośrodkiem radioterapii ogłosił m.in. szpital bródnowski w Warszawie. Inwestycja ma pochłonąć 44-50 mln zł. Kolejka jest długa, ponieważ na liście zainteresowanych znaleźli się m.in. Kanadyjczycy z InterHealth Canada, Grzegorz Goryszewski z Allenortu, Marek Jutkiewicz, znany inwestor giełdowy razem z siecią Medicover oraz Enel-Med z Hospitals Projektentwicklungsges.

Wcześniej, bo rok temu, na taki sam pomysł wpadł szpital specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Ogłosił przetarg na budowę ośrodka, jednak do tej pory nie wyłoniono inwestora. Liczba nowych projektów oraz renoma inwestorów, którzy są w stanie je sfinansować, potwierdza, że radioterapia to łakomy kąsek. Również dla biznesu.

— Nad Wisłą liczba tego typu placówek w przeliczeniu na mieszkańców jest poniżej średniej europejskiej, co pokazuje, że rynek jest perspektywiczny. Z drugiej strony, nie należy zapomnieć o finansowaniu. W tym przypadku, z powodu wysokich cen tego typu zabiegów, przychody pochodzą przede wszystkim od publicznego płatnika. Pytanie, jak chętnie będzie wydawał pieniądze — mówi Adam Rozwadowski, prezes giełdowego Enel-Medu.

Maciej Kowalski z Euromedica ma nadzieję, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie oszczędzał na leczeniu chorych z nowotworami. Jego zadaniem, dwa tego typu ośrodki w Warszawie to za mało na cały region, dlatego najnowsza inwestycja międzynarodowej sieci medycznej jest zlokalizowana właśnie pod stolicą.

75

mln zł Tyle kosztować będzie nowy ośrodek holenderskiej sieci Euromedic...

60

mln zł ...tyle pochłonie placówka gdańskiej spółki Nu-Med...

80

mln zł ...tyle Voxel wyda na katowicki ośrodek diagnostyczno- -terapeutyczny…

44-50

mln zł …a tyle wyda inwestor na nowy ośrodek w szpitalu bródnowskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu