Boom mieszkaniowy trwa. Ceny będą rosnąć

Justyna Smolińska
opublikowano: 16-05-2018, 14:11
aktualizacja: 16-05-2018, 14:13

Boom na rynku mieszkaniowym trwa. Drożeją mieszkania deweloperskie na głównych krajowych rynkach nieruchomości, jednak co ciekawe podwyżki dotyczą nie tylko cen sprzedaży mieszkań, ale też wynajmu.

- Mamy bardzo niskie bezrobocie, bardzo niskie stopy procentowe, co powoduje, że jest bardzo wielu potencjalnych klientów, których wcześniej nie było stać na zakup własnego mieszkania bądź dalej nie stać ich na zakup własnego mieszkania, ale stać ich na wynajem własnego mieszkania, więc siłą rzeczy też kreują bardzo duży rynek inwestorów prywatnych, którzy kupują mieszkania, po czym wynajmują je na stawkach rynkowych, więc tutaj ta strona popytowa jest bardzo silna - mówi Michał Melaniuk, prezes zarządu Cordia Polska i dodaje - Oczywiście jest kwestia podaży i tego czy jesteśmy w stanie sprostać temu popytowi i powiem szczerze - nie, nie jesteśmy.

- Na pewno konsekwencją tego o czym mówiliśmy będzie wzrost cen mieszkań. Tutaj wiadomo, prawa popytu i podaży. Jeżeli popyt jest cały czas wyższy niż podaż, to musi się tym skończyć. Widzimy to już szczególnie w większych miastach, zresztą to dotyczy nie tylko cen sprzedaży mieszkań, ale też czynszów najmu, które w największych miastach potrafią rosnąć nawet ok. 10 proc. rocznie. Jest niedobór w dalszym ciągu, stać ludzi na to, żeby te mieszkania kupować, wynajmować, więc to będzie naturalna konsekwencja. Zobaczymy jak to się dokładnie przełoży na liczby, te szacunki są naprawdę różne. Ja sądzę, że kilkuprocentowe, ale w niektórych miejscach nawet kilkunastoprocentowy wzrost cen nieruchomości nastąpi w ciągu tego roku - mówi Melaniuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Boom mieszkaniowy trwa. Ceny będą rosnąć