Boom na BIM w projektowaniu

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

Trójwymiarowe modele domów i mieszkań spodobały się deweloperom

Modelowanie informacji o budynku (Building Information Modeling — BIM) pozwala lepiej, szybciej i oszczędniej budować domy. Zamiast dwuwymiarowego projektu z opisami architekci, konstruktorzy i inżynierowie instalacji wspólnie tworzą cyfrowy trójwymiarowy model połączony z bazą danych zawierającą informacje np. o wszystkich użytych materiałach, zainstalowanych urządzeniach i ich dostawcach, specyfikacjach, terminach przeglądów itp.

BUDOWNICTWO:
BUDOWNICTWO:
Dzięki technologii BIM można już na początkowym etapie wprowadzać stałe, niezliczone optymalizacje w projekcie budynku — mówi Artur Łeszczyński ze Skanska Residential Development Poland.
Fot. Marek Wiśniewski

Działający w Polsce deweloperzy zaczynają doceniać korzyści, jakie daje BIM. Na przykład spółka Bouygues Immobilier Polska rozpoczęła przygotowania do implementacji BIM na początku 2017 r. Obecnie wszystkie inwestycji spółki w Polsce będą projektowane w tym systemie wirtualnego prototypowania. Grupa Murapol wdraża i stosuje BIM od około dwóch lat. Dąży do tego, by na nową technologię stopniowo przeszli wszyscy projektanci. W tym celu szkoli w niej kolejne osoby. Dom Development w ostatnim półroczu rozpoczął wykorzystanie BIM na terenie dwóch warszawskich inwestycji, by móc optymalnie dostosować jej wykorzystanie w kolejnych. Również Skanska Residential Development Poland prowadzi aktualnie pierwszą inwestycję mieszkaniową w Polsce (drugi etap Osiedla Mickiewicza), zarządzaną na etapie projektowania i budowy w technologii BIM 360.

Korzyści dla inwestora

Standard BIM ułatwia analizę i przetwarzanie potrzebnych informacji o budynku na każdym etapie — od projektowania przez realizację po zarządzanie obiektem. Zdaniem Macieja Olczyka, koordynatora ds. BIM w Grupie Murapol, jedną z większych korzyści projektowania w BIM są precyzyjne dane do sporządzania tzw. przedmiarów. Dzięki temu znika problem przeszacowanych lub nieoszacowanych budżetów.

— Opracowaliśmy własny system zarządzania informacjami niezbędnymi do przedmiarów. Informacje otrzymujemy niemalże zaraz po zakończeniu pracy nad modelem. Dzięki modelowi wiemy dokładnie, jakie materiały i w jakich ilościach będą użyte na poszczególnych etapach budowy — mówi Maciej Olczyk.

BIM również sprawia, że wszyscy uczestnicy budowy mają stały dostęp do aktualnych informacji o budynku. Projektowanie odbywa się od razu w świecie wirtualnym w wersji 3D, co umożliwia koordynację elementów projektu: konstrukcyjnego, architektonicznego oraz instalacyjnego. To pozwala na uniknięcie częstych wcześniej kolizji projektowych, np. gdy plany konstrukcyjne tworzyły jakąś barierę dla niezależnie od nich zaprojektowanych instalacji wodno-kanalizacyjnych czy elektrycznych.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Praktyczne korzyści są w zasięgu ręki. Przykładowo, w przypadku jednej z naszych siedmiu planowanych inwestycji, które powstają już w BIM-ie, czas przygotowania projektu do pozwolenia na budowę skrócił się znacząco. W przypadku innej inwestycji zoptymalizowaliśmy sposób wykorzystania przestrzeni. Uzyskaliśmy dodatkowych kilkadziesiąt metrów powierzchni użytkowej mieszkań, dzięki optymalizacji przestrzeni i porównaniu kilku możliwych scenariuszyna modelu — twierdzi Olivier Durix, dyrektor generalny Bouygues Immobilier Polska.

Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w Skanska Residential Development Poland, dostrzega zasadność stosowania BIM 360 już w najwcześniejszej fazie projektowania budynku, np. przy nabywaniu działki. Dzięki technologii można już na początkowym etapie wprowadzać stałe, niezliczone optymalizacje, w tym usytuowanie budynku względem stron świata, bilansowanie dostępu do światła, optymalizacje podziału i wielkości przestrzeni mieszkalnej.

Korzyści dla klientów

BIM może zmienić także jakość doświadczeń klientów już na etapie tzw. dziury w ziemi, kiedy zaczyna się sprzedaż lokali. Dzięki wykorzystaniu modeli budynku możliwa jest prezentacja spersonalizowanej oferty mieszkań z użyciem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W biurach sprzedaży Bouygues Immobilier Polska można już oglądać mieszkania w wersji 3D, z użyciem specjalnego ekranu dotykowego. Przyszli nabywcy mieszkań mogą poznać okolicę czy też dowiedzieć się, w której części budynku usytuowany jest lokal i jakie będzie jego nasłonecznienie.

— Planujemy też wdrożenie technologii, która pozwoli prezentować klientom wirtualnie, w wersji 3D, np. sposób aranżacji wnętrz pod klucz z wykorzystaniem konkretnych, wybranych przez nich pakietów wykończeniowych dostępnych w naszym programie Atelier — mówi Dominik Harpula, menedżer ds. BIM i digitalizacji w Bouygues Immobilier Polska.

Radosław Bieliński, dyrektor ds. komunikacji, rzecznik prasowy Dom Development, podkreśla, że dokumentacja 3D, która zawiera pełną historię budowy od początku realizacji, jest także potrzebna na etapie zarządzania nieruchomością. Wspólnoty mieszkaniowe i zarządcy budynków mogą na jej podstawie planować remonty, szybko docierać do informacji o dostawcach poszczególnych urządzeń wykorzystanych w budynku itp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane