Boom na wielofunkcyjność trwa w najlepsze

opublikowano: 02-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wysyp kompleksów typu mixed-use to skutek presji na produktywne wykorzystanie czasu i starzenie się centrów handlowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są przyczyny wysypu obiektów typu mixeduse
  • czym charakteryzują się takie inwestycje
  • które z nich są wynikiem rewitalizacji terenów poprzemysłowych

Idea 15-minutowych miast zyskuje popularność na całym świecie. Chodzi o planowanie przestrzeni w taki sposób, by w kwadrans można było załatwić większość spraw codziennych, a więc zrobić zakupy, dotrzeć do pracy, przychodni czy na spotkanie ze znajomymi. Na oszczędność czasu stawiają także deweloperzy, którzy coraz częściej w ramach jednej inwestycji budują mieszkania, biura, sklepy i przestrzenie rekreacyjne.

— Spółki chętnie realizują inwestycje mixed-use, co widać po rosnącej liczbie takich projektów. W ubiegłym roku oddano do użytku kompleks Fabryki PZO w Warszawie wraz ze strefą food hall oraz ogłoszono start inwestycji Drucianka Campus. Wciąż trwają prace przy budowie projektów Fuzja w Łodzi czy Doki w Gdańsku, których pierwsze etapy zostaną oddane do użytku w 2023 r. — mówi Wojciech Wojtowicz, analityk w dziale doradztwa i badań rynku w Colliersie.

Drucianka gotowa na zmiany:
Drucianka gotowa na zmiany:
Na terenie dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ w Warszawie prowadzone są obecnie m.in. prace związane z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł.

Nowy format w starych murach

Wysyp kompleksów o mieszanych funkcjach wynika również ze starzenia się centrów handlowych. Warto przypomnieć, że ponad połowa działa na rynku już ponad dekadę, a jedna trzecia ma więcej niż 15 lat.

Podczas przebudowy właściciele często decydują się na wprowadzenie do budynku dodatkowej funkcji.

— W modernizacji są m.in. Supersam w Katowicach i Renoma we Wrocławiu, które po rozbudowie zwiększą metraż oraz rolę komponentu biurowego — mówi Wojciech Wojtowicz.

Wiele obiektów typu mixed-use powstaje na terenach poprzemysłowych. Przykładem jest gdańskie Młode Miasto, projekt realizowany w miejscu dawnej stoczni. Jego częścią jest budowany przez spółkę Euro Styl kompleks budynków mieszkalnych DOKI Living. Powstanie w nim ponad 1000 mieszkań i niemal 100 lokali usługowych.

Tuż obok deweloper zrewitalizował budynek dawnej montażowni łodzi podwodnych, w którym powstało 114 loftów, przestronny food hall i przestrzeń konferencyjna. W 2023 r. ruszy natomiast budowa części biurowej DOKI, za którą odpowiada firma Torus.

Drucianka, Magazyn Bawełny i Stara Rzeźnia

W Warszawie natomiast, w dawnej Fabryce Drutu, Sztyftu i Gwoździ, powstaje kompleks Drucianka Campus, który zaoferuje 42 tys. m kw. biur oraz ponad 7,5 tys. m kw. sklepów, lokali usługowych i przestrzeni eventowej.

— Zabytkowe zabudowania zostaną odrestaurowane i uzupełnione nowoczesną, lekką architekturą, a cały teren fabryki zostanie przekształcony w atrakcyjną wizualnie przestrzeń, pełną zieleni i miejsc do wypoczynku. Życie tu będzie się toczyło zarówno w godzinach pracy, jak też poza nimi — twierdzi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, dyrektor generalna Liebrecht & wooD w Polsce.

Realizacja Drucianki Campus potrwa około 2,5 roku, a koszt inwestycji jest szacowany na 150 mln EUR.

Na terenie łódzkiej Manufaktury deweloper A&A Holding zbuduje wielofunkcyjny kompleks w dawnym magazynie bawełny. Biura klasy A+ zajmą w nim 8,5 tys. m kw., a handel i usługi 3,5 tys. Magazyn Bawełny będzie pierwszym w mieście budynkiem z certyfikatem BREEAM Outstanding. Budowa ruszy w 2023 r.

Ciekawą inwestycję typu mixed-use szykuje również Vastint Poland. Deweloper przedstawił plan rewitalizacji starych zakładów mięsnych w Poznaniu. Powstanie tu wielofunkcyjny kompleks Stara Rzeźnia o powierzchni ponad 80 tys. m kw. 23,3 tys. m kw. zajmą w nim biura i przestrzenie coworkingowe. W planach jest również 550 mieszkań o powierzchni od 30 do 200 m kw. Stara Rzeźnia będzie obiektem przyjaznym środowisku. 20 proc. jej powierzchni zajmą tereny zielone. Vastint zapewnia, że dla kompleksu będzie się ubiegał o certyfikaty środowiskowe LEED Neighborhood Development oraz WELL Community.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane