Borowski: chcemy wolniejszego spadku inflacji

Marek Druś
06-06-2001, 12:45

Marek Borowski uważa, że realistyczny plan redukcji inflacji powinien zakładać jej spadek poniżej 5 proc. w 2004 r. Jeden z prominentnych polityków SLD opowiedział się także za utrzymaniem kontroli państwa nad PKO BP i BGK. Borowski, który był w środę gościem Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Polsce, dodał, że polska gospodarka jest w fazie stagnacji. Polityk SLD stwierdził, że celem państwa powinno być osiągnięcie wzrostu gospodarczego na poziomie 5 proc., czemu sprzyjać ma popieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz prowadzenie polityki proeksportowej.

Borowski powrócił w swojej wypowiedzi do wątku relacji między RPP a rządem w kwestii ustalania celu inflacyjnego. Jego zdaniem, obecna praktyka wyznaczania tego celu przez RPP jest wynikiem „zawłaszczenia” go przez ten organ. Uważa on, że średniookresowy cel inflacyjny powinien być ustalany przez rząd w konsultacji z RPP.

Wypowiadając się na temat prywatyzacji banków, Borowski powiedział, że PKO BP i Bank Gospodarki Krajowej powinny pozostać pod kontrolą państwa. W przypadku tego pierwszego dopuścił możliwość sprzedania mniejszościowego pakietu udziałów zainteresowanemu inwestorowi. Powiedział także, że dobrze by się stało, gdyby PKO BP połączyło się z Bankiem Pocztowym.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Borowski: chcemy wolniejszego spadku inflacji