Czytasz dzięki

Boryszew spogląda na Wschód

opublikowano: 18-09-2019, 22:00

Firmę Romana Karkosika czeka pracowity koniec roku. Ma zakończyć „przegląd opcji strategicznych” i zdecydować o inwestycjach w Chinach i Rosji.

Boryszew rozważa przeniesienie i rozbudowę fabryki akcesoriów motoryzacyjnych w Chinach. Ostateczna decyzja ma zapaść pod koniec roku, a zależeć będzie od uzyskania nowych tzw. nominacji, czyli zamówień od chińskiego producentów samochodów. Boryszew nie ujawnia, o jaką firmę chodzi.

— Jest duża szansa, że otrzymamy te nominacje — mówi Piotr Lisiecki, prezes Boryszewa.

Ewentualna rozbudowa zwiększy moce chińskiej fabryki grupy o co najmniej 50 proc. (w I kw. tego roku przychody zakładu sięgnęły równowartości 30 mln zł). Boryszew prowadzi też wstępne rozmowy na temat nowej lokalizacji tej fabryki. Nadal również rozważa postawienie kolejnego zakładu produkcyjnego w Rosji.

I w tym przypadku decyzja powinna być podjęta przed nowym rokiem i zależeć będzie od podpisania nowych umów z azjatyckim producentem aut. Jego nazwa też pozostaje na razie tajemnicą. O budowie kolejnej fabryki w Rosji Piotr Lisiecki wspominał wiosną. Od tamtego czasu przeprowadził wiele rozmów z potencjalnym zleceniodawcą, kolejną ma odbyć w październiku. Ma nadzieję, że zakończy proces negocjacyjny. Boryszew uruchomił już sześć lat temu jedną fabrykę w Rosji.

Zakład w mieście Dzierżyńsk, nieopodal Niżnego Nowgorodu nad Wołgą, powstał we współpracy z Grupą VW i jest teraz jednym z najefektywniejszych podmiotów w grupie. Nowa fabryka stanęłaby jednak w innej części Rosji, w grę wchodzą okolice Petersburga. Również pod koniec tego roku Boryszew ma zakończyć zainaugurowany w końcu 2018 r. „przegląd opcji strategicznych”. Jego efektem ma być uzyskanie odpowiedzi na pytanie, które aktywa grupa wystawi na sprzedaż. Już wiosną stało się jasne, że nie będą to zakłady należące do perspektywicznego segmentu motoryzacyjnego.

Jego przychody w minionym półroczu skurczyły się wprawdzie w ujęciu rok do roku o ponad 10 proc. (wyniosły 474 mln zł), jednak wynik EBITDA wzrósł o 6 proc. (do 31,8 mln zł). Miało to związek z rozpoczętą optymalizacją kosztów działalności tego sektora oraz jego automatyzacją.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane