BOŚ w orbicie PZU

opublikowano: 20-07-2015, 22:00

Kurs BOŚ dołujący od początku roku skoczył o 14 proc. po informacji, że bankiem interesuje się ubezpieczyciel-konsolidator.

Bank Ochrony Środowiska w przeszłości był już przymierzany do Banku Pocztowego i do PKO BP, jako departament kredytów ekologicznych. Miał nim interesować się Leszek Czarnecki, właściciel grupy Getin. Teraz Bloomberg podał, że wzrok na bank skierował Andrzej Klesyk, prezes PZU i wielki integrator sektora bankowego. PZU kupił już mniejszościowy pakiet Alior Banku i zapowiada kolejne przejęcia w branży.

Agencja na podstawie informacji z dwóch źródeł podkreśla, że nie są prowadzone formalne rozmowy o zaangażowaniu kapitałowym ubezpieczyciela, lecz w grę wchodzi zakup pakietu akcji. Obecnie inwestorem kontrolującym bank jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kontrolujący 57 proc. akcji. Pakiety powyżej 5 proc. mają również w portfelach fundusze spod znaku ING.

— BOŚ brany był pod uwagę jako jeden z elementów procesu konsolidacji rynku bankowego, ale dotychczas były to luźne rozmowy. Aby proces doszedł do skutku, na wyjście z akcjonariatu musiałby się zgodzić NFOŚiGW, a to decyzja polityczna — mówi jeden z naszych rozmówców, zastrzegając sobie anonimowość.

BOŚ jest jednym z najmniejszych banków na rynku z sumą bilansową 19,6 mld zł, trzecim po PKO BP i Banku Pocztowym pośrednio kontrolowanym przez państwo. Jest instytucją niszową, skupiającą się na rynku finansowych produktów wspierających rozwiązania ekologiczne. Nie jest to specjalnie dochodowa działalność. ROE banku wynosi 4,4 proc. i jest to wskaźnik daleko poniżej średniej rynkowej (9,6 proc.).

Na koniec 2014 r. bank miał 65,9 mln zł zysku — o 2,4 proc. więcej niż w 2013 r. Tyle że w IV kwartale BOŚ zanotował 1,8 mln zł straty. W I kwartale tego roku udało mu się wypracować zysk — 15,1 mln zł, ale według niepotwierdzonych informacji w kwietniu znowu zaliczył stratę.

Nasi rozmówcy twierdzą, że w ramach procesu integracji prowadzonego przez PZU, BOŚ jest jednym z łatwiejszych banków do zintegrowania. Jest niewielki, dysponuje stosunkowo niewielką siecią oddziałów (100 sztuk), a posiada unikalne na rynku know-how z zakresu projektów ekologicznych. Akcje banku, które od początku roku straciły ponad 30 proc., po wczorajszej informacji o przymiarkach PZU zyskały 14 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane