BPH sprząta w księgach przed transakcją

Wielkie czyszczenie bilansu przed sprzedażą. Bank odpisał ponad 900 mln zł, urealniając swoją wycenę.

Bank BPH odpisał 155 mln zł na poziomie jednostkowym i 761 mln zł na poziomie grupy „w związku z otrzymaniem informacji od większościowych akcjonariuszy Banku BPH z Grupy GE, że prawdopodobieństwo, iż potencjalna transakcja sprzedaży Banku BPH osiągnie cenę przekraczającą wartość księgową netto, jest małe”. Odpis to w rzeczywistości urealnienie wartości banku. Przeszło 900 mln zł goodwill to nadwyżka zapisana na bilansie, w związku z ceną, jaką Amerykanie zapłacili za tzw. „mały BPH” w 2008 r. Inne były wtedy warunki, inne wyceny.

— Abstrahując od innych okoliczności, odpis trzeba było zrobić, bo tak nakazują zasady księgowości — wyjaśnia Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Trudny rok banków

„Inne okoliczności” to przygotowania do sprzedaży banku. Rynek odczytuje komunikat banku jako zapowiedź rychłej transakcji z Aliorem. I zadaje sobie pytanie o wycenę Banku BPH. Na koniec III kwartału 2015 r. jego wartość księgowa wynosiła ponad 5 mld zł.

— Odpis goodwill na ponad 900 mln zł plus zapowiedziana strata w IV kwartale ubiegłego roku w wysokości około 200 mln zł pomniejsza wartość księgową do około 3,8 mld zł — wylicza Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ. Teraz pojawia się pytanie o sposób przeprowadzenia spin-offu, czyli wydzielenia aktywów złotowych, które kupi Alior, i pozostawienie w banku portfela frankowego. Bilansowo podział wychodzi mniej więcej pół na pół. Wartość księgowa części niefrankowej to około 1,8-2 mld zł. Rynek zakłada, że Alior może zapłacić za nią 1xBV (wartość księgowa akcji). Wszystko wskazuje na to, że franki zostaną w „kadłubkowym” BPH, który nie będzie prowadzić działalności operacyjnej i skoncentruje się na zarządzaniu portfelem walutowym. Z prezentacji banku po III kwartale 2015 r. wynika, że przychody z hipotek w CHF wynosiły 32 mln zł już po kosztach rezerw. Bank ma na bilansie jeden z największych portfeli frankowych na rynku o wartości około 14 mld zł, co stanowi połowę jego aktywów. Suma bilansowa BPH wynosi 33,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BPH sprząta w księgach przed transakcją