Brak limitu ZUS uderzy w firmy

opublikowano: 20-03-2018, 22:00

Firmy obawiają się, że zniesienie limitu składek „wygoni” z kraju wykwalifikowanych pracowników oraz uderzy w inwestycje.

Firma doradczo-audytorska KPMG przedstawiła raport pt. „Zniesienie limitu składek ZUS z perspektywy firm działających w Polsce”. Wyniki badania powinny dać rządzącym sporo do myślenia. Okazuje się, że planowane od przyszłego roku skasowanie rocznego pułapu przychodów (obecnie 133,3 tys. zł), po przekroczeniu którego już nie płaci się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla gospodarki.

Z raportu wynika, że szykowana zmiana szczególnie niepokoi największe przedsiębiorstwa. Negatywne oceny skutków likwidacji limitu składek na ZUS przeważają wśród firm z najwyższymi przychodami i liczbą zatrudnionych. Co trzecia ankietowana firma, zatrudniająca ponad 249 pracowników, obawia się, że zniesienie limitu będzie zagrażać jej rentowności (tylko 14 proc. małych firm). 33 proc. respondentów obawia się, że zmiana wpłynie na odpływ wysoko wykwalifikowanych pracowników za granicę. Natomiast aż 37 proc. przedsiębiorstw biorących udział w analizie uważa, że wdrożenie omawianej koncepcji może mieć negatywny wpływ na postrzeganie Polski jako atrakcyjnego kraju do inwestycji. Okazuje się, że obawy rosną wraz z wielkością firm — aż 64 proc. ankietowanych przedsiębiorców o rocznych przychodach powyżej 50 mln zł spodziewa się, że likwidacja limitu może mieć negatywny wpływ na wizerunek Polski jako miejsca przyjaznego inwestorom.

— Zniesienie limitu składek na ZUS to w pewnym sensie kolejny „podatek” dla najlepiej zarabiających. Nie dziwi więc, że co trzecia badana firma obawia się odpływu specjalistów z Polski, a także zmniejszenia atrakcyjności naszego kraju dla zagranicznych inwestorów. Zmiany obejmą najbardziej wykwalifikowanych, a co za tym idzie, najlepiej zarabiających, m.in. z firm z obszaru zaawansowanych technologii czy nowoczesnych usług — mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG.

KPMG podaje przykład: dla pracodawcy zatrudniającego pracownika z rocznym przychodem wysokości 180 tys. zł dodatkowy koszt wyniesie blisko 8 tys. zł. Firmy spodziewają się także ograniczenia działalności (24 proc.), zaburzeń płynności (14 proc.) oraz konieczności redukcji etatów (21 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu