Zniesienie pułapu jednoczy biznes

opublikowano: 03-09-2018, 22:00

Już 53 organizacje przedsiębiorców przystąpiły do koalicji przeciwko zniesieniu górnego limitu składek na ZUS.

Wzrasta niepewność środowisk biznesowych co do przyszłości ustawy znoszącej roczny pułap przychodów, po którego przekroczeniu nie płaci się składek na ZUS (emerytalnych i rentowych). Z tego powodu coraz więcej organizacji przedsiębiorców dołącza do inicjatywy zmierzającej do zobowiązania rządu do rezygnacji z likwidacji limitu. Inicjatorem akcji jest Konfederacja Lewiatan i właśniedołączyła do niej 53 organizacja.

Koalicja niedawno zaapelowała na piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o wycofanie się z planowanych zmian, których skutki będą bardzo groźne dla całej gospodarki. Chodzi o zniesienie rocznego pułapu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, po którego przekroczeniu nie płaci się składek na ZUS (obecnie to około 133 tys. zł). Rząd chce pułap skasować, aby składki dalej były uiszczane. Szacuje się, że zmiana uderzyłaby w około 350 tys. zatrudnionych. W krótkim okresie ZUS miałby zyskiwać ponad 5 mld zł rocznie.

W dłuższym finanse publiczne traciłyby z powodu konieczności wypłacania znacznie wyższych emerytur (z powodu braku ograniczenia wysokości płaconych składek). Ustawa pierwotnie miała wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Z powodu krytyki jej wejście zostało odsunięte o rok. Przedsiębiorcy nie wiedzą, co ich czeka, bo Trybunał Konstytucyjny zwleka z rozpatrzeniem skargi złożonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Eksperci alarmują, że zniesienie limitu spowoduje m.in. odpływ wysoko wykwalifikowanych pracowników za granicę, zmniejszenie rentowności firm, odstraszenie inwestorów krajowych i zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy